PARIZ, Cijena sirove nafte je još “previsoka” zato što privredna kriza tek treba da zahvati Kinu i Indiju, gde državne subvencije goriva podstiču tražnju, izjavio je juče zamjenik izvršnog direktora Međunarodne agencije za energetiku (IEA), Vilijam Remzi.
“Kad se vlada uključi, tržište postaje rigidnije i hirovitije. Privredna kriza u SAD i Evropi se još nije u većoj mjeri proširila na Kinu i Indiju, ali mora se pretpostaviti da će u nekom trenutku do toga doći”, naveo je Remzi, a prenosi agencija Blumberg.
IEA, savjetodavna agencija u sektoru energetike za 27 zemalja svijeta, snizila je 10. septembra prognozu tražnje nafte za 2008. i 2009., jer su visoke cijene i usporavanje privrednog rasta uticali na pad tražnje dizela, benzina i kerozina.
Prognoza IEA za svjetsku tražnju nafte u ovoj godini je smanjena za 100.000 barela na 86,8 miliona barela dnevno, dok je za sledeću godinu snižena za 140.000 barela na 87,6 miliona.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK), koja pokriva više od 40 odsto ukupne svjetske tražnje tog energenta, takođe je ovog meseca smanjila prognozu tražnje za 2009. na 87,66 miliona barela na dan, dok je prošlog mjeseca prognoza iznosila 87,80 miliona barela dnevno. OPEK je, takođe, smanjio prognozu tražnje u 2008. za 120.000 barela na dan.
“Snabdjevanje je nešto popravljeno u odnosu na maj. Tržište je prepoznalo to poboljšanje, a nafta je značajno pojeftinila u odnosu na rekord postignut u julu. Međutim, ako se nafta može proizvesti za mnogo manje od 100 dolara za barel, zašto moramo da je plaćamo tako skupo?”, izjavio je Remzi.
On je istakao da bi “barel sirove nafte trebalo da se prodaje za 20 do 100 dolara”. Juče se na Njujorškoj berzi tom sirovinom trguje po cijeni od 105 dolara za barel, a istorijski rekord od 147,27 dolara po barelu je ostvaren 11. jula.