BANJALUKA, SARAJEVO – Meso i prerađevine od mesa poskupjeli su u cijeloj BiH i do 30 odsto, a u RS je došlo i do značajnog poskupljenja mlijeka i mliječnih proizvoda.
Prema riječima Dragovana Petrovića, predsjednika Udruženja za zaštitu potrošača RS, u Srpskoj se primjećuje izrazito poskupljenje mlijeka, a kako je naveo najviše je poskupjelo takozvano trajno mlijeko, koje potiče iz zemalja u regionu.
“Poskupjela su mlijeka hrvatskih, srbijanskih i slovenačkih proizvođača i za litru je u prosjeku potrebno izdvojiti oko 1,70 KM umjesto dosadašnjih 1,45, ali i domaćih za koje je umjesto 1,30 sada potrebno izdvojiti oko 1,40 KM”, kazao je Petrović.
On je dodao da se, zavisno od procenta masnoće koje mlijeko sadrži, njegova cijena mijenja, pa su tako jeftinija ona sa manje masnoće, najčešće sa 1,6 mliječne masti i prosječna cijena im je 1,70, dok mlijeka koja nose oznaku 3,6 odsto mliječne masnoće koštaju oko dvije KM, a neka od njih i više. U posljednjih godinu dana, dodao je, cijena mlijeka povišena je za 75,25 odsto.
“Što se tiče mesa, od mesnice do mesnice u Banjaluci ono je u prosjeku u zadnjih mjesec i po poskupjelo i za 30 odsto, a najviše je poskupjela svinjetina koja u prosjeku košta oko 12,50 KM, ali i teletina koja košta oko 16 KM”, rekao je Petrović.
Sada kada cijene energenata padaju kao i cijene brašna, istakao je Petrović, te na pozive Vlade RS da se cijene sniže, zaista bi bio red da se to i učini.
Zaposleni u “C marketu” i “Interexu” potvrdili su da je i u ovim trgovačkim lancima došlo do poskupljenja mlijeka i mliječnih proizvoda, te mesa i mesnih prerađevina.
Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS, upozorio je da bi cijene mesa zbog skoro uništenog stočnog fonda mogle nanovo porasti krajem oktobra.
Do poskupljenja mesa došlo je i u mesnicama širom Sarajeva, gdje je isto poskupjelo u prosjeku za jednu KM.
“Prije sedam dana je cijena malo skočila. Nema mesa. Uvoz je poskupio i svi gledaju da kupe domaće, a ponuda je mala, dok je potražnja velika. Na pijaci na Stupu prodavač kaže koja mu je cijena, pa ti hoćeš – nećeš”, kazao je radnik u jednoj mesari u naselju Grbavica. Njegov kolega iz druge mesnice rekao je da je meso poskupjelo od srijede.
“Poskupio je ulaz, pa tako mora i izlaz”, dodao je on.
Tako je faširano meso 12 KM, a bilo je 11 KM. Juneći ramstek je 16 KM, dok je koljenica osam KM, a najjeftinija junetina je 10 KM.
Kako su napomenuli trgovci u FBiH, nije došlo do poskupljenja mlijeka i mliječnih proizvoda.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu potrošača u FBiH, rekao je da su u zadnje vrijeme neke robe na akciji, ali je u pitanju sniženje od jednog do dva feninga. Kaže da je nakon pada cijene barela nafte očekivao i sniženje cijena pojedinih roba, ali da se to nije desilo.
Milorad Dodik, premijer RS, pozvao je nedavno na snižavanje cijena s obzirom na to da je cijena nafte na svjetskom tržištu pala za oko 30 odsto.
Pekari u RS ne žele sniziti cijenu hljeba
Pekari u RS ne žele da snize cijenu hljeba bez obzira na sniženje cijene brašna i energenata jer, kako kažu, to nije dovoljno da bi oni smanjili cijenu svojih proizvoda.
“Sniženje cijene nafte na svjetskom i domaćem tržištu, te brašna bilo je samo za 11 odsto, što je dovoljno za sniženje cijene hljeba za pet feninga, ali to još nije dovoljno, ali ako u narednom periodu nastupe još neka sniženja cijena i mi ćemo tada sniziti cijene hljeba”, kazao je Saša Trivić, predsjednik Udruženja pekara RS.
U posljednjih godinu dana hljeb je u RS poskupio za 73 odsto. Nezavisne N.