VAŠINGTON, Svjetska banka (SB) je saopštila da su njene institucije u fiskalnoj 2008. godini obezbjedile državama južne Azije, koje se suočavaju sa rastućim cijenama hrane i goriva, pomoć od 5,5 milijardi dolara, da bi se uspješnije borile protiv siromaštva i promovisale privredni rast.
U saopštenju SB se navodi da pomoć, koja je dodjeljena u obliku zajmova, kredita, bespovratnih sredstava, investicija u akcije i garancija, podržava realizaciju 79 novih projekata, prenosi agencija Kjodo.
Od ukupne pomoći u fiskalnoj 2008., koja se završava 31. marta 2009. godine, Međunarodna banka za obnovu i razvoj (IBRD) je obezbjedila 1,49 milijardi, Međunarodno udruženje za razvoj (IDA) – 2,76 milijardi, Međunarodna finansijska korporacija – 1,26 milijardi, dok je 37 miliona dolara došlo od Multilateralne agencije za garantovanje investicija.
Indija je bila najveći primalac zajmova od organizacija IBRD i IDA, u iznosu od 2,15 milijardi dolara, a slijede Bangladeš sa 753 miliona dolara od IDA-e i Pakistan sa 545 miliona dolara od IDA-e i IBRD. Pomoć su takođe primali Afganistan, Butan, Šri Lanka, Maldivi i Nepal.
“Poskupljenje goriva i hrane u svijetu, a posebno riže i žita – dvije osnovne prehrambene namirnice u južnoj Aziji – dramatično je uticalo na život siromašnih ljudi”, izjavila je podpredsjednica Svjetske banke za južnu Aziju, Isabel Gerero.
Predsednik SB Robert Zelik je naveo da je ta organizacija u fiskalnoj 2008. obezbjedila ukupno 38,2 milijarde dolara za pomoć zemljama u razvoju, što je 11 odsto više u odnosu na prošlu fiskalnu godinu