BANJALUKA, Komisija za hartije od vrijednosti RS (KHOV) odbacila je zahtjev banjalučke “Mljekare” za drastično smanjenje osnovnog kapitala preduzeća utvrdivši više postupaka većinskog akcionara fabrike koji idu na štetu ostalih akcionara.
KHOV je u svom rješenju ukazala da “Mljekara”, čiji je većinski akcionar sa 55,16 odsto udjela subotička “Mlekara”, namjerava da nakon smanjenja kapitala krene u dokapitalizaciju, čime bi, navode, ugrozila interese manjinskih akcionara smanjenjem njihovog udjela u kapitalu.
Skupština akcionara “Mljekare” je na sjednici krajem jula glasovima Subotičana odlučila krenuti u “rezanje” kapitala preduzeća radi pokrivanja gubitaka i to sa 13,05 miliona maraka na svega 100.000, odnosno za 99,2 odsto. Protiv te odluke bili su investicioni fondovi “Aktiva invest”, “BLB-profit” i “Bors invest”, predstavnik Fonda PIO RS bio je uzdržan, dok zastupnici Fonda za restituciju RS, Fonda dječije zaštite RS i Direkcije za robne rezerve RS nisu ni došli na sjednicu.
Manjinski akcionari “Mljekare” kažu da su odlukom KHOV potvrđene sumnjive namjere subotičke “Mlekare”, na koje su oni ukazali još na sjednici Skupštine akcionara preduzeća.
“Isključivi njihov cilj je smanjenje kapitala ‘Mljekare’ na najniži mogući nivo kako bi kroz što manju vrijednost dokapitalizacije mogli značajno uvećati svoj procentualni udio u kapitalu i time istisnuti male akcionare”, kaže Ognjen Mihajlović, predstavnik investicionog fonda “BLB-profit”, koji ima 1,45 odsto akcija u “Mljekari”.
“Mljekara” se na smanjenje kapitala odlučila nakon što su njene kumulativne obaveze dostigle 17,2 miliona maraka, što je 2,3 miliona iznad kapitala preduzeća.
KHOV, takođe, ističe da su Subotičani svoju obavezu investiranja u “Mljekaru”, koju su imali iz privatizacionog ugovora, u iznosu od pet miliona maraka knjižili kao dugoročnu obavezu “Mljekare” prema njima. Na taj način su, naglašavaju, ukupni iskazani gubitak precijenili za pet miliona KM na štetu akcionara i budućih investitora.
Manjinski akcionari tvrde da je “Mljekara”, pored toga, u proces umanjenja kapitala ušla bez prethodne nove procjene osnovnih sredstava preduzeća i adekvatnog vrednovanja udjela fabrike u dubičkom “Mlijekoproduktu”.
“Zemljište ‘Mljekare’ u gradskoj zoni procijenili su na svega dva miliona maraka, a njegova tržišna vrijednost je najmanje sedam miliona”, smatra Mihajlović.
On tvrdi da je interes Subotičana u najavljenom izmještanju “Mljekare” u Lijevče polje isključivo unosna prodaja zemljišta na kojoj sada posluje.
Nebojša Ristić, direktor “Mljekare”, kazao je da će zbog odbacivanja njihovog zahtjeva pokrenuti upravni spor protiv KHOV, ne želeći da dalje komentariše novonastalu situaciju, dok ne budu riješena sva pitanja koja su pokrenuta na sjednici Savjeta za privatizaciju RS.
Tražili i preprodaju
Savjet za privatizaciju RS je prošlog mjeseca odbio zahtjev subotičke “Mlekare” za prodaju 55,16 odsto kapitala banjalučke “Mljekare” svom povezanom licu – beogradskom “Imleku”, te predložio Vladi RS da je ona kupi po pravu preče kupovine koje ima po privatizacionom ugovoru.
Subotička “Mlekara” u svom prijedlogu nije navela cijenu po kojoj želi prodati svoj udio banjalučke fabrike, zbog čega je Savjet za privatizaciju zatražio njegovo dostavljanje kako bi se Vlada RS mogla po njemu odrediti.Nezavisne novine