MOSKVA, Direktori više američkih korporacija, koje su ove i prošle sedmice doživele slom, mogli bi da budu unajmljeni, kao “iskusni finansijski stručnjaci”, da rade za račun ruskih bogataša, ili najmoćnijih moskovskih investicionih fondova, prenosi juče agencija Prajm – Tas, pozivajući se na dobro obavještene izvore u lokalnom poslovnom džet – setu.
Prvi kandidati za prelazak u Rusiji na spisku vrhunskih američkih menadžera mogli bi da budu donedavni direktori dvije najveće privatne hipotekarne korporacije u SAD “Fani mej” i “Fredi mek” – Danijel Mad i Ričard Sajron.
Mad i Sajron su, naime, nakon prošlosedmične odluke američkog ministarstva finansija da preuzme direktnu kontrolu nad dvije posrnule hipotekarne kompanije na rok od 12 mjeseci, praktično dobili otkaz i sada su na raspolaganju.
Oba američka menadžera trebalo je, doduše, da nakon odlaska iz svojih kompanija dobiju, prema ranije sklopljenim sporazumima, bogatu otpremninu, u vrijednosti 8,4 i 15,5 miliona dolara.
Ruska glasila navode, međutim, da će Mad i Sajron ipak ostati bez te otpremnine, što je vjerovatno i pravedno, jer su pod njihovim vođstvom obje perjanice američkog hipotekarnog biznisa dovedene do ruba propasti i potpunog finansijskog kraha, ukazuju analitičari.
Tako sada ostaje da bogati ruski oligarsi, ili uspešne moskovske investicone kompanije, poput “Trojke dijalog”, “Renesans kapitala”, “BTB – lideri tržišta” i drugih, angažuju Mada i Sajmona, a možda i nekog od direktora, takođe propadajuće američke investicione banke “Liman braders” koja je u ponedeljak, praktično, bankrotirala.
Kao kandidati da u skorašnjem “prelaznom roku” popune redove ruske stručne – finansijske elite, pominju se, takođe, glavni menadžeri i više drugih američkih kompanija, a među njima finansijske korporacije “Meril linč” koja je za dlaku izbegla najgore, jer je u nedelju prodata, za 50 milijardi dolara, najvećoj američkoj bankarskoj organizaciji “Benk of Amerika”.
Američki finansijski stručnjaci bi, prema ocijeni moskovskih finansijskih krugova, mogli da budu od velike koristi novim ruskim bogatašima u vođenju raznih poslovnih operacija, što uključuje plasiranje vlastitog kapitala, reorganizaciju kompanija, smanjenje troškova poslovanja, pripremu velikih investicionih zahvata i slično.
Moskovski eksperti tvrde da neki ruski oligarsi mogu, u pokušaju da angažuju američke stručnjake, platiti desetine, a u nekim slučajevima i čak i stotine miliona dolara, u vidu plate i posebnih premija takvim stručnjacima, u nastojanju da ih dovedu u sopstvene firme.
Artur Šamiljov, ekspert moskovske kompanije “Tom kontakt egezekjutiv sjoč” smatra da je sada “vrlo zgodan trenutak” za angažovanje američkih finansijskih specijalista.
Šamiljov vjeruje da su “ajkule biznisa sa Volstrita” u ovom trenutku spremnije da prodaju svoje usluge inostranim poslodavcima, uključujući i ruske, jer su ostali bez posla, a možda i nade da će se situacija na tržištu SAD brzo stabilizovati.
Neke moskovske ugledne privatne kompanije i ranije su angažovale, trajno ili privremeno, ugledne strane finansijske eksperte, a ruska vlada je početkom devedesetih “debelo” platila poznatom profesoru sa Harvarda Džefriju Saksu da sačini operativni plan privatizacije državnih preduzeća.
Saks je tada uzeo, prema svedočenju upućenih, za svoj koncept privatizacije ruskih preduzeća “masan” honorar, a nekoliko godina kasnije se nije libio da na stranicama moskovskog dnevnika “Izvestija” poruči kako je cio proces svojinske transformacije u Rusiji bio “potpuno pogrešan”.
Ali, ko još da pamti profesora Saksa i njegovu “privatizaciju” ruskih preduzeća, na osnovu koje su nekadašnji pripadnici sovjetske partijske nomenklature preko noći postali “truli” bogataši, pišu domaći mediji.
Ti bogataši su danas postali pravi dolarski milioneri, ili čak milijarderi i za njih nije problem, kako navode moskovska glasila, da angažuju američke finansijske specijaliste, pa čak i kad se radi o direktorima sveže bankrotiranih kompanija u prvoj ekonomskoj sili svijeta.