BRISEL, Šefovi diplomatija EU raspravljaće na sastanku, koji danas počinje u Briselu, o inicijativi da se odblokira trgovinski sporazum sa Srbijom.
Sastanak ministara počinje u 10.00 časova, a Srbija bi trebalo da se nađe na dnevnom redu oko podne, za vrijeme radnog ručka, kome će, prema najavama, prisustvovati i glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc.
Bramerc bi trebalo da odgovara na pitanja o saradnji Srbije sa ovim sudom, ali na sastanku neće podnijeti izvještaj o svojoj prošlonedjeljnoj posjeti Srbiji, već će to učiniti krajem godine, pred Savjetom bezbjednosti UN.
Većina evropskih zemalja traži da na sastanku bude donesena odluka o tome da li će Srbiji biti odobrene trgovinske pogodnosti iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU.
Holandija se oštro protivi primjeni sporazuma sa Srbijom i insistira na njenoj “punoj saradnji s Tribunalom”, dok većina drugih zemalja EU smatra da bi Srbija morala biti nagrađena zbog hapšenja i izručenja bivšeg predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića.
Holandski ministar inostranih poslova Maksim Verhagen više puta je naglasio da od Bramerca najprije hoće da čuje da Srbija u potpunosti sarađuje sa Tribunalom, što je za Franusku bio razlog da insistira na Bramercovom dolasku na sutrašnji sastanak Savjeta evropskih ministara.
Države EU već duže vrijeme vrše pritisak na Holandiju da bude “popustljivija” prema Srbiji. Velika Britanija je nedavno Holandiji predložila da EU “ne treba da kaže da postoji potpuna saradnja sa Tribunalom, već da Unija hoće primjenu trgovinskih pogodnosti”.
Ministar Verhagen, koji je u petak telefonom razgovarao s Bramercom, izjasnio se prošle sedmice u holandskom parlamentu protiv primjene sporazuma sa Srbijom, istakavši da nema namjeru da od tog stava odstupi.
Holandija zahtijeva da bude uhapšen i Ratko Mladić, te da Srbija omogući Tribunalu pristup svojim arhivima.
Potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić izrazio je očekivanje da će Savjet ministara EU donijeti odluku o odmrzavanju Privremenog trgovinskog sporazuma sa Srbijom, ocijenivši da Srbija to zaslužuje.
Đelić je dodao da čelnici Evropske komisije, ali i čelni ljudi vodećih zemalja Unije podržavaju odmrzavanje tog sporazuma i izrazio uvjerenje da će Bramerc, poslije posjete Srbiji, dati pozitivnu ocjenu o saradnji Srbije sa Haškim tribunalom.
Prema njegovim riječima, Privremeni trgovinski sporazum predstavljaće najjaču moguću preporuku za sve investitore, ali značiti i smanjenje carina za jedan broj proizvoda, poput automobila.