SARAJEVO, SAD su veoma zabrinute zaključkom, koji je Vlada Republike Srpske /RS/ usvojila u vezi sa “Elektroprenosom BiH” i očekuje da ova odluka bude poništena, jer se njome ozbiljno unazađuju evropske težnje BiH.
U saopštenju Ambasade SAD u BiH navodi se da jučerašnji zaključak Vlade RS “otvara ozbiljna ustavna pitanja, njime se nastoji nezakonito poništiti državni zakon, unazađuju se reformski procesi u cijeloj zemlji i politički je neodgovoran”.
“Osim toga, zaključkom se ozbiljno unazađuju evropske težnje BiH i on je u suprotnosti sa stalnim tvrdnjama zvaničnika Vlade RS da su opredijeljeni za evropski put BiH”, ocjena je Ambasade SAD.
Uz punu podršku SAD, kako se navodi, Savjet za provođenje mira jasno je dao do znanja da entiteti ne mogu jednostrano niti vratiti nadležnosti koje su prenesene na državni nivo, niti se jednostavno povući iz prethodno dogovorene reforme.
“SAD očekuju od Vlade RS da poništi svoju odluku i nastavi da radi unutar uspostavljenih institucija i važećih zakona BiH”, stoji u saopštenju.
Vlada RS zaključila je juče da su iscrpljene sve mogućnosti za sporazumno rješenje problema u radu “Elektroprenosa BiH” i zadužila Ministarstvo privrede, energetike i razvoja da u roku od 30 dana pripremi odluke neophodne za osnivanje “Elektroprenosa RS”
“Iscrpljene su sve mogućnosti u prevazilaženju problema i rada organa kompanije, usklađivanjem njenih opštih akata sa zakonom u interesu oba akcionara, srazmjerno njihovom učešću u ukupnom kapitalu ili sporazumnoj podjeli kompanije između RS i FBiH”, rekao je novinarima poslije sjednice Vlade pomoćnik ministra privrede, energetike i razvoja Ljubo Glamočić.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo privrede energetike i razvoja u roku od 30 dana treba da donese odluku o povlačenju odobrenja na Zakon o prenosu električne energije, regulatoru i operateru sistema u BiH, u dijelu koji se odnosi na uspostavanje Kompanije za prenos električne energije u BiH i raskid Sporazuma o prenosnoj kompaniji i Nezavisnom operateru sistema između predsjednika vlada entiteta u BiH.