BERLIN, Njemački ministar finansija Per Štajnbrik izjavio je juče da će njegova zemlja ove godine ostvariti privredni rast od 1,7 odsto i izbeći recesiju, iako će ekonomska ekspanzija biti manja nego prošle godine.
Štajnbrik je u izjavi za agenciju Rojters ocijenio da očekivani ovogodišnji privredni rast “nije tako loš”, ali ni “sasvim dobar”, ako se poredi sa 2007. i 2006. godinom.
Njemačka privreda je, naime, prošle godine ostvarila ekspanziju od 2,4 odsto, a tokom 2006. – 2,7 odsto, navode analitičari, uz opasku da je ove godine vodeća evropska ekonomija u teškoćama zbog rekordno skupe nafte, drastičnog rasta cijena hrane i sve veće inflacije.
Podaci koje je federalni njemački Zavod za statistiku saopštio minule sedmice pokazuju da je u prošlom kvartalu privredni rast za pola odsto bio niži, u odnosu na prvo tromjesečje ove godine.
Pad privredne aktivnosti zabilježen u prošlom tromjesečju je prvi takav negativan indikator u minule četiri godine, navodi se u izveštaju agencije DPA iz Berlina.
Drugi bitni ekonomski pokazatelji takođe su, uglavnom, negativni, što je pojačalo bojazan od mogućeg recesivnog talasa u njemačkoj privredi koja je bez premca u zoni evra i cijeloj Evropskoj uniji.
Ekonomski institut Ifo iz Minhena je saopštio da je indeks poslovne klime u Njemačkoj u avgustu opao na najniži mjesečni nivo u protekle tri godine, a da smanjena maloprodajna aktivnost ukazuje na slabiju potrošačku tražnju.
Na pitanje šta misli o njemačkoj inflaciji Štajnbrik je odgovorio da će rast potrošačkih cijena u srednjeročnom periodu biti “veoma ozbiljan problem”, ali da se sa time suočavaju i druge zemlje.
U julu je inflacija u Njemačkoj i cijeloj 15 – članoj zoni evra premašila četiri odsto, što je osjetno iznad dvoodstotnog maksimuma koji je za “evrolend” ranije utvrdila Evropska centralna banka (ECB).
Čelnici ECB su početkom jula, zbog visoke inflacije u zoni evra, odlučili da uvećaju bančinu baznu kamatu za 0,25 odsto – na 4,25 odsto, iako je prije toga sa raznih strana bilo zahtjeva da se ta interesna stopa snizi zbog usporenijeg rasta regionalne privrede.