TOKIO, Japanski ministar finansija Bunmei Ibuki zatražio je juče da vlada što pre realizuje dio paketa ekonomskih stimulacija od približno 16 milijardi dolara, od ukupno odobrenih 108 milijardi dolara, iako je premijer Jasuo Fukuda juče podnio ostavku na svoj položaj.
Ibuki je ocijenio da će i naredni japanski premijer sigurno podržati realizaciju paketa podsticajnih mjera, jer će na to biti obavezan kao član vladajuće Liberalno – demokratske partije.
“Mi moramo odobriti dodatna budžetska sredstva da bi se ubrzalo sprovođenje stimulativnog ekonomskog paketa”, rekao je Ibuki, uz napomenu da će od primjene tih mjera najviše koristi imati obični japanski građani.
Japanska vlada je paket podsticajnih mjera utvrdila u petak, u težnji da podstakne rast sve tromije domaće privrede i eliminiše negativan uticaj poskupljenja nafte i niza drugih strateški važnih proizvoda.
Tokom drugog tromjesečja privredna aktivnost u Japanu opala je pola odsto u odnosu na prvo tromjesečje. Prema svim meritornim procjenama ekonomska stagnacija u drugoj po snazi svjetskoj privredi nastaviće se i u periodu do kraja ove godine.
Paket podsticajnih mjera obuhvata, između ostalog, poreske olakšice kao i pogodnosti u dobijanju zajmova za mala i srednja preduzeća koja čine osnovu japanske privrede, ali i olakšice za transportne kompanije prilikom nabavke goriva.
Japanska domaćinstva će, osim toga, dobiti neke poreske olakšice na račun drastičnog poskupljenja nafte i hrane u toku ove godine, podsjeća se u izveštaju agencije Kjodo.
Na ozbiljnost sadašnjeg položaja japanske privrede ukazao je danas i guverner Banke Japana Masaki Širakava, ocjenivši da će privredno usporavanje nastaviti i u narednom periodu, jer je globalna ekonomija takođe u zastoju.
Fukuda je u ponedeljak, naposredno nakon što je objavio da napušta premijerski položaj, ocijenio da njegov odlazak sa čelnog mjesta u vladi vjerovatno neće imati ozbiljniji uticaj na privredna kretanja.
Šef ekonomista tokijske finansijske kompanije “Nomura sekujuritis. co” Takahide Kiući smatra da će odlazak dosadašnjeg premijera imati samo “ograničen” uticaj na kretanja u domaćoj privredi.
Kuići je, međutim, ukazao na očekivanu – negativnu reakciju japanskog tržišta akcija na Fukudinu ostavku, u situaciji kada je ukupna domaća politička scena veoma nestabilna.
Glavni indeksi akcija na najvećoj efektnoj berzi u Tokiju u ponedeljak su, naime, opali na vijest da je Fukuda podnio ostavku, ali su tokom današnje trgovine bili u blagom porastu, navodi se u izveštaju agencije Kjodo.