MOSKVA/KIJEV, Rusija bi uskoro mogla da izađe iz režima slobodne trgovine sa Ukrajinom i tako kazni Kijev za podršku koju je dao Tbilisiju tokom rusko-gruzijskog konflikta, objavilo je juče elektronsko izdanje “Polit. ru” pozivajući se na pisanje dnevnika “Komersant”.
Kao dokaz da će Moskva preduzeti “ozbiljne mere” u trgovini sa Kijevom, “Polit. ru” navodi i zahtev prvog vice-premijera Rusije Igora Šuvalova nadležnim ministarstvima da u kratkom roku dostave prijedlog zaštite domaćeg tržišta, a povodom ulaska Ukrajine u Svjetsku trgovinsku organizaciju (STO).
Sporazum o slobodnoj trgovini između dvije zemlje potpisan je 1993. godine i Ukrajina je na osnovu tog dokumenta stekla značajne pogodnosti u plasmanu poljoprivrednih i industrijskih proizvoda na tržište susjedne Rusije.
Dvostrani sporazum o liberalizaciji trgovine omogućuje Ukrajini da na tržištu Rusije izvozi, bez plaćanja carine, sve proizvode, isključujući šećer i alkoholna pića.
Carina na uvoz ukrajinskog šećera dobijenog iz trske i šećerne repe, od 220 do 340 dolara, trebalo je, prema ranijem dogovoru dvije strane, da se ukine od početka naredne godine, dok je za prestanak važnosti carinskih dažbina na alkoholna pića određen početak 2010.
Ruski vice-premijer Viktor Zubkov je, međutim, već najavio da će se zabrana bescarinskog uvoza za oba pomenuta proizvoda produžiti do 2013. godine.
Neimenovani funkcioneri u Kijevu, na čije mišljenje se poziva “Komersant”, smatraju da će se tekuća situacija na kraju završiti “izlaskom Rusije iz režima slobodne trgovine” sa Ukrajinom.
Prvi zamenik šefa sekretarijata predsjednika Ukrajine Aleksandar Šlapak izjavio je za “Komersant” da bez obzira na odredbe sporazuma o slobodnoj trgovini između Rusije i Ukrajine, proizvodi izvezeni iz njegove zemlje, na osnovu važećih pravila STO, neće odlaziti i na rusko tržište.
Predstavnici ruskog ministarstva za ekonomski razvoj su saopštili da vlada priprema i dvije “liberalnije” varijante budućih trgovinskih odnosa sa Ukrajinom.
Prva od tih mjera se odnosi na dopunsko izuzeće razne robe iz režima slobodne trgovine, a druga na posebne – zaštitne – mjere u slučaju naglog skoka ruskog uvoza iz Ukrajine.
Ulazak Ukrajine u STO je zvanično objavljen 19. maja, dok su svi dosadašnji pregovori o pristupanju Rusije globalnoj trgovinskoj organizaciji završeni neuspjehom.
Visoki funkcioneri SAD i Evropske unije (EU) su prošle sedmice izjavili da bi onemogućavanje Rusije da uđe u STO mogla biti jedna od kaznenih mjera za Moskvu zbog konflikta sa Gruzijom.
Ruski premijer Vladimi Putin je ukazao, reagujući na te izjave zvaničnika SAD i EU, da njegova zemlja trenutno i nije zainteresovana za brzi ulazak u STO, ali nije isključio mogućnost daljih pregovora sa svim zainteresovanim stranama.
SAD i EU su, inače, još prošle godine formalno potvrdili da podržavaju ulazak Rusije u STO, ali pod uslovom da Moskva dobije podršku i nekih manjih članica globalne trgovinske organizacije, među kojima je i Gruzija.
Poslje rusko – gruzijskog vojnog konflikta i zaoštravanja odnosa između Moskve i Zapada sada je, prema ocijeni mnogih analitičara, malo vjerovatno da će Rusija uskoro postati članica STO.