SARAJEVO , Kupac “Feroelektra” Sarajevo bez kriterija i po niskim cijenama davao je u zakup poslovne prostore firme, nezakonito je ulagao u odmaralište u Neumu, koje nije bilo predmet privatizacije, nije ispunio obaveze ulaganja u firmu i zapošljavanja, te je stavio hipoteku na imovinu preduzeća suprotno kupoprodajnom ugovoru.
Ovo je, između ostalog, navedeno u preliminarnom izvještaju Finansijske policije FBiH nakon kontrole u “Feroelektru”, koja je obuhvatila period od zaključenja kupoprodajnog ugovora 2004. godine s firmom “Stanić invest” Kreševo do danas.
Glavni federalni finansijski inspektor Zufer Dervišević juče je rekao da će Tužilaštvu Kantona Sarajevo uskoro biti dostavljen izvještaj o počinjenom krivičnom djelu, u kojem će biti identificirana djela i počinioci.
“Pedeset odsto prometa ‘Feroelektra’ ostvareno je od zakupa, a davan je bez kriterija i zakonskih procedura po pitanju visine, lokacije i kvadrature. Cijene zakupa bile su daleko niže od tržišnih, od tri do 10 KM po kvadratu. Uprava firme nije iz bilansa isključila odmaralište u Neumu, koje nije privatizovano i vlasništvo je FBiH, već je u 2006. i 2007. godini u njega uloženo 400.000 KM, a ostvaren je prihod od 30.000 KM. Nezakonitim radnjama ulaganja pričinjena je šteta preduzeću”, kazali su u Finansijskoj policiji.
Istakli su da hipoteka na imovinu “Feroelektra” po osnovu kredita od 4,8 miliona KM, koji je uzela firma “Barit” Kreševo, nije u skladu sa kupoprodajnim ugovorom, te da “Feroelektro” za ovu hipoteku nije pribavio ni saglasnost Agencije za privatizaciju FBiH (APF).
“Odluku kojom se dozvoljava stavljanje hipoteke potpisao je predsjednik NO ‘Feroelektra’ Goran Stanić, koji je ujedno i vlasnik ‘Barita'”, kažu u Finansijskoj policiji.
Napominju da je “Feroelektro” od privatizacije uzastopno iskazivao gubitke i akumulirani gubitak iznosi 7,1 milion KM, dok Nadzorni odbor nije predlagao pokriće gubitka, pa ni Skupština društva nije donosila odluke po tom pitanju.
Nenaplaćeni penali za neizvršavanje obaveza
U Finansijskoj policiji kažu da “Stanić invest” kao kupac “Feroelektra” nije uložio 20,8 miliona KM, te da je APF imala pravo da naplati penale na neizmirene obaveze u iznosu 25 miliona KM, ali da to nije iskoristila.
“Kupac je imao obavezu preuzimanja 167 radnika u tri godine, a trenutno su uposlena 142 radnika. Kupac nije ni započeo obavezu upošljavanja novih 250 radnika. Penali za ovo iznose 2,8 miliona KM, a APF nije iskoristila to pravo. Agencija je održala ugovor na snazi. Bila je sve vrijeme upoznata o bitnim elementima ugovora, mogla je davno posegnuti za instrumentima prinude u cilju izvršenja ugovora i na kraju je imala pravo raskinuti ugovor. Čim je kupac ušao u firmu nastale su ugovorne obaveze”, dodali su u Finansijskoj policiji FBiH.Nezavisne novine