BUDIMPEŠTA, Mađarska će biti domaćin samita Evropske unije (EU) na kome će se raspravljati o izgradnji međunarodnog gasovoda “Nabuko”, kojim bi prirodni gas iz srednje Azije trebalo da se doprema do evropskih kupaca, saopšteno je u Budimpešti.
Inicijativa za održavanje samita EU o realizaciji gasnog projekta “Nabuko”, koji bi trebalo da se održi 26. i 27. januara iduće godine u Budimpešti, potekla je od mađarskog premijera Ferenca Đurčanjija, izvještava agencija MTI.
Đurčanjijev prijedlog za održavanje energetskog samita trebalo bi da predstavlja logičan razvoj događaja nakon njegove posjete Azerbejdžanu i Turkmeniji – dvema srednjeazijskim zemljama koje raspolažu značajnim zalihama prirodnog gasa, ističe se u izvještaju mađarske agencije, prenosi Tanjug.
Mađarski prijedlog za izgradnju gasovoda “Nabuko” ukazuje na težnju Budimpešte da ima što aktivniju ulogu u realizaciji tog projekta koji bi trebalo članicama EU da osigura alternativni izvor u snabdjevanju prirodnim gasom.
Predstavnik za odnose sa javnošću mađarske vlade David Daroci je izjavio da su na budimpeštanski samit pozvani, između ostalih, Austrija, Njemačka, Ruminija, Bugarska i Turska, kao mogući korisnici gasa i Azerbejdžan, Turkemenija, Egipat i Irak, u svojstvu potencijalnih isporučilaca tog energenta.
Na “Nabuko” samitu bi osim drugih članica EU trebalo da učestvuju i predstavnici SAD, kao i Nabuko međunarodnog konzorcijuma koji je osnovan sa ciljem da osigura realizaciju tog gasnog projekta.
Projekt “Nabuko” je, inače, smišljen kao odgovor EU na sve veću zavisnost članica Unije od ruskog prirodnog gasa. Taj gasovod, dužine oko 3,3 hiljade kilometara, trebalo bi da se gradi počev od 2010. godine, a u operativnu upotrebu bi treba da bude predat do kraja 2013. Plan gradnje “Nabuka” predviđa da taj gasovod omogući transport dragocijenog energenta iz Kazahstana, Turkmenistana, Azerbejdžana i Iraka, do evropskih kupaca, a preko teritorije Turske, Bugarske, Rumunije, Mađarske i Austrije.
U gasovod “Nabuko” bi potencijalno mogao da se uključi i Iran koji ima velike rezerve prirodnog gasa, ali je zbog oštrog protivljenja SAD to malo izvjesno.
Neki energetski stručnjaci upozoravaju, osim toga, da ni snabdjevanje gasom kroz projekt “Nabuko” iz Azerbejdžana, Turkmenije i Kazahstana takođe nije sigurno, jer su te zemlje već sklopile ugvor sa Rusijom za transport njihovog gasa do evropskih kupaca.
Srbija, čija je vlada odlučila da prihvati učešće u ruskom gasnom projektu “Južni tok”, nije, inače, u spisku zemalja kroz koje bi trebalo da prođe gasovod “Nabuko”.