BEOGRAD, Građaninu Srbije sa prosječnom platom od 433 evra potrebno je više od 26 godina da bi zaradio za stan od 68 kvadratnih metara, pod uslovom da ništa ne jede i ne pije, dok jednom Nijemcu sa prosječnom zaradom od 3.200 evra za to treba tri godine.
Nešto povoljnija situacija u Republici Srpskoj i Crnoj Gori, gdje za stan u Banjaluci treba raditi 22 godine, a u Podgorici više od 23.
U centru Banjaluke kvadratni metar stana košta 1.500 evra, a u centru Beograda 4.000 evra.
Kvadrat stana u Beogradu je skuplji nego u evropskim gradovima.
“Večernje novosti” pišu da je u Srbiji, prije tri decenije, za jednog penzionera radilo 3,7 zaposlenih, a danas gotovo svaki radnik ima “svog penzionera”, a pri tom se penzije, umjesto iz za to posebno davno oformljenog fonda, već decenijama isplaćuju najviše zahvaljujući novcu iz državne kase, bez koje bi primanja najstarijih bila manja za trećinu.
Od ove godine starosna granica za odlazak u penziju u Srbiji povećana je na 63,5 godina za muškarce, odnosno 58,5 za žene, uz najmanje 19 godina radnog staža.
Od 1. jula ta granica je pomjerena za još šest mjeseci i tako će biti sve do 2011. godine, kada je u planu da muškarci prestanu da rade sa navršenih 65 godina, a žene sa 60 godina i najmanje 15 godina radnog staža.