BEOGRAD, Srbija je sa 18,6 milijardi evra umjereno zadužena zemlja, i to po oba kriterijuma Svjetske banke – izjavio je stručni saradnik Privredne komore Srbije Goran Nikolić.
Nikolić je za “Glas javnosti” naveo da su Bugarska, Slovenija i Hrvatska mnogo zaduženije, kao i Crna Gora, čiji je spoljni dug od 2,5 milijardi evra proporcionalno mnogo veći nego srpski u odnosu na broj stanovnika.
On je napomenuo da je od ukupne zaduženosti Srbije, dug države manji od milijardu evra dok se preostala suma do šest milijardi odnosi na državne garancije za kredite koje su uzela javna preduzeća.
Najveći dužnik, istakao je Nikolić, nije država, već privatni sektor, na koji otpada 67,57 odsto od ukupne zaduženosti Srbije ili 12,6 milijardi evra, od čega se 9,5 milijardi evra odnosi na preduzeća.
“Dobro je da se država manje zadužuje, a privatna preduzeća, uglavnom sa stranim kapitalom, povlače više sredstava iz inostranstva. Vraćanje tih zajmova je isključivo obaveza samih preduzeća, država nije njihov garant”, naveo je Nikolić.
On je odbacio mogućnost da država, odnosno poreski obveznici, u bilo kojim okolnostima moraju da vraćaju inostranim kreditorima zajmove privatnog sektora.
Prema njegovim rečima, do toga bi moglo da dođe jedino u slučaju dramatične političke situacije, radikalne krize u Evropi ili ratne krize u svjetskim razmerama.
Saradnik beogradskog Instituta za tržišna istraživanja Saša Đogović smatra da postoji opasnost i od prevelikog zaduživanja privatnog sektora naročito ako su to građani, a ne preduzeća.
“Naša privreda je sada izuzetno nekonkurentna tako da se može postaviti pitanje gde su dosada ta sredstva ulagana”, rekao je Đogović.