BEOGRAD, Srpska regija Vojvodina slovi za “vrata ka Evropi” i predstavlja alternativu novim državama članicama EU, jer je u njoj broj novih stranih kompanija porastao na 150, koje su uložile više od 3,4 milijarde evra u izgradnju ili kupovinu fabrika, prenosi njemački ekonomski dnevnik “Handelsblat”.
U opširnoj reportaži o stranim ulaganjima i investicionoj klimi u Vojvodini i cjeloj Srbiji, “Handelsblat” ističe dobro obrazovanu i, za razliku od novih država članica EU, odmah raspoloživu radnu snagu, isplatu subvencija za otvaranje novih radnih mjesta i oslobađanje od plaćanja poreza za veće investicije.
“Handelsblat” ukazuje da je u Srbiji porez na dobit preduzeća svega 10 odsto, cijena struje je veoma povoljna sa 4,7 evro-centa za kilovat-čas i posebno skreće pažnju na povoljnu bruto-platu zaposlenih od prosječno 422,85 evra mjesečno, “koja u sebi sadrži sva osiguranja, doprinose, poreze, pa čak i paušalnu naknadu troškova prevoza do posla i sa posla”.
Njemački ekonomski dnevnik je prenio utiske iz fabrike električnih instalacija za vozila BMW, koji je otvorio kooperant bavarskog proizvođača automobila “Drekslmajer”, gde je potrebno četiri kilometara kabla težine 75 kilograma i 269,55 minuta da se od klupka šarenih metalnih žica napravi “srce” BMW-a.
“U decembru mjesecu prošle godine smo se odlučili za Zrenjanin, u aprilu smo pokrenuli proces proizvodnje, a danas zapošljavamo 800 radnika na tri linije, no to nije ni polovina od onoga što planiramo“, rekao je predstavnik “Drekslmajera” Jerg Pehnac.
“Lokacija je odlična. Ovdje se oseća da zaposleni žele da se razvijaju zajedno sa svojom fabrikom”, rekao je Pehnac, koji je istakao “fantastičnu podršku opštine”.
U odgovoru na pitanje da li je moguća proizvodnja sa čvrsto zadatim rokovima u regionu kakav je Balkan, Pehnac je navodi i niz drugih rekorda: nova fabrika je izgrađena za samo tri i po mjeseca, a samim time brže nego bilo koja druga fabrika preduzeća iz Vilsbiburga, koja širom svijeta posjeduje mrežu pogona za proizvodnju kablova i koja ostvaruje promet mjeren milijardama evra.
Pehnac je napravio i egzaktna poređenja: rumunski treneri, obučeni u crne majice, obučavaju u Zrenjaninu u Srbiji ovdašnju radnu snagu.
Direktor Fonda za podršku investicija u Vojvodini (VIP) Branislav Bugarski naveo je da je u sjevernoj srpskoj pokrajini njemački farmaceutski koncern “Stada” za 485 miliona evra kupio većinski paket srpske fabrike ljekova “Hemofarm”, belgijski proizvođač piva “InBev” investirao je 430 miliona evra (Apatinska pivara), gigant duvanske industrije “Japan Tabačo International”, francuski koncern za proizvodnju cementa “Lafarge”, “Henkel” je izgradio fabriku za proizvodnju ljepkova.
Tu su i “Nordzucker” koji je ušao u zajednički posao za proizvodnju šećer, njemački proizvođač podnih obloga “Tarkett Sommer”, banke “San Paolo” (Italija) i “Erste Bank” (Austrija), proizvođač piva “Carlsberg” i indijskim proizvođačem softvera “Embašy Group”, prenio je “Handelsblat”.
“Handelsblat” se pozvao i na najnoviju studiju revizorske kompanije “Pricewaterhouse-Coopers” (PwC), koja stavlja Srbiju na treće mjesto liste najboljih lokacija za investiranje širom svijeta – iza Egipta i Bugarske, ali i ispred Indije, Vijetnama, Rumunije, Kine (14. mjesto) i Rusije (18. mjesto).
Ian Cleman, jedan od eksperata “PwC”-a u svojoj procjeni ide čak i dalje, te za Rumuniju, Bugarsku i Srbiju kaže da predstavljaju novi “Zlatni trougao” za industrijska preduzeća “uz ostvarivanje dramatičnog napretka u Srbiji”, prenosi “Handelsblat”.