VAŠINGTON, Ukupan američki prihod od poljoprivrede je, zahvaljujući poskupljenju ratarskih kultura, naročito kukuruza i soje, najveći za poslednje tri decenije, ali su farmeri ipak ugroženi, zbog činjenice da troškovi proizvodnje rastu još brže.
Gari Šnitki, ekonomista sa Univerziteta Ilinoisa, očekuje da će predstojeći mjesečni izveštaj ministarstva poljoprivrede SAD (USDA) pokazati da se rast poljoprivrednih troškova i dalje ubrzava, dok se rast prihoda od poljoprivredne delatnosti usporava, što podseća na scenario iz osamdesetih godina prošlog veka, kada je američka poljoprivreda bila u najvećoj krizi od doba Velike ekonomske krize tridesetih godina, prenosi agencija Blumberg.
Cijene đubriva udvostručene su u poslednjih godinu dana, a cijene goriva veće su za 62 odsto.
Ukupne poljoprivredne troškove SAD u 2008. USDA je februara ove godine prognozirala na 279,2 milijarde dolara, a prihode (u koje ulaze i zarade od iznajmljivanja zemljišta, vladina pomoć i druge beneficije) na 371,5 milijardi, što znači da bi čista ovogodišnja zarada dostigla rekordne 92,3 milijarde dolara.
Međutim, od kraja juna i početka jula, naročito otkad je konstatovano da će štete na usjevima od ovogodišnjih poplava na Srednjem zapadu SAD biti manje nego što se ranije predviđalo, cijene najvažnijih američkih usjeva su počele da opadaju.
Kukuruz je od rekordne cijene od 7,99 dolara za bušel (25,4 kg) 27. juna pojeftinio za 26 odsto, dok je soja od 3. jula, kada je kotirala po 16,36 dolara za bušel (27,2 kg), pojeftinila za 18 odsto. Pšenica je sa rekordnih 13,49 dolara za bušel (27,2 kg) od 12. marta ove godine pojeftinila za 37 odsto.
Pritom će američki farmeri vjerovatno morati da ulože za trećinu više sredstava u sjetvu za rod iz 2009, upozorava Šnitki.
“Naredne godine biće potrebno da kukuruz košta pet dolara za bušel samo da se ne bude na gubitku”, predviđa Bob Jang, ekonomista koji zastupa najveće udruženje američkih farmera. Na Čikaškoj berzi sirovina ovih dana je bušel kukuruza za isporuku u decembru kotirao po 5,94 dolara za bušel.
Izgledi daljeg pojeftinjenja agrarnih kultura ukazuju da bi moglo da dođe i do smanjenja američkih ulaganja u novu poljoprivrednu mehanizaciju, čija prodaja je stabilno rasla u prethodne dvije godine. Ovo tim pre što i proizvođači mehanizacije najavljuju poskupljenja pravdajući to skupljim materijalom.
Tako je najveći američki proizvođač poljoprivrednih mašina, kompanija “Dir”, najavio poskupljenje traktora za sedam, a kombajna za 10,5 odsto.
Veštačko đubrivo na bazi amonijaka, koje se za ovu godinu na tržištu SAD prodavalo po 750 dolara za tonu, za narednu godinu se već prodaje po 1.000 dolara.
Ohrabruje samo podatak pomenutog udruženja farmera da su mnogi američki poljoprivrednici sada manje zaduženi nego što su ikad bili otkad je 1960. počela da se vodi evidencija o tome.