TOKIO, 27. JapanskI “Micubiši elektrik” će utrošiti 50 milijardi jena (458 miliona dolara) u četvorostruko povećanje proizvodnje solarnih ćelija do početka 2012. godine kako bi zadovoljio snažan rast tražnje sistema za proizvodnju solarne energije, objavljeno je juče u Tokiju.
“Micubiši elektrik” će u okviru plana izgraditi novi pogon na lokaciji postojeće fabrike u prefekturi Nagano kako bi povećao proizvodnju fotovoltažnih ćelija kao odgovor na veliki rast zainteresovanosti za obnovljive izvore energije, izvestila je agencija Kjodo.
“Očekuje se da svjetska tražnja fotovoltažnih ćelija raste najmanje 20 odsto godišnje”, ocijenio je direktor vodećeg pogona “Micubiši elektrika” za proizvodnju solarnih panela Aiji Suzuki i dodao da će tražnja solarne energije, po svoj prilici, dostići 5.550 megavata do 2012.
S novim pogonom, čija će izgradnja biti završena u decembru 2009, godišnji kapaciteti kompanije za proizvodnju fotovoltažnih ćelija biće povećani na 600 megavata do početka 2012, sa sadašnjih 150 megavata, ukazao je Suzuki.
Investicije u visini 50 milijardi jena, koje dostižu vrijednost godišnje prodaje kompanije u sektoru solarne energije u fiskalnoj 2007, dodatak su investicionom planu, vrijednom sedam milijardi jena, objavljenom u martu ove godine, čiji je cilj povećanje proizvodnih kapaciteta na 220 megavata do oktobra.
Dodatna ulaganja treba da doprinesu zadovoljenju velikog rasta tražnje fotovoltažnih ćelija usljed širenja svjesti o neophodnosti proizvodnje čiste energije radi zaštite prirodne sredine, saopštila je kompanija, dajući istovremeno prognozu da će globalno tržište fotovoltažnih ćelija porasti na 4.430 megavata u fiskalnoj 2011, sa 1.950 megavata u fiskalnoj 2007.
“Micubiši elektrik”, koji izvozi oko 80 odsto svojih solarnih ćelija, uglavnom u Evropu, očekuje znatno povećanje tražnje u SAD, tokom narednih godina.
Kompanija je takođe najavila da će 1. oktobra otpočeti proizvodnju četiri mala fotovoltažna modula, namenjena stranim tržištima, uglavnom u Africi i Aziji, gde je nedovoljno lokalne električne infrastrukture ili je uopšte nema.
Japan, koji praktično ne posjeduje sopstvene prirodne energetske resurse, planira da postane lider u proizvodnji ekološki čiste energije.
Japanski premijer Jasuo Fukuda je postavio cilj povećanja korišćenja solarnih ćelija za 10 puta do 2020. u odnosu na sadašnji novo, a vlada u Tokiju razmatra mogućnost pružanja subvencija i poreskih olakšica za domaćinstva koja se preorijentišu na solarnu energiju.