BERLIN, Avgustovski indeks poslovne klime u Njemačkoj opao je više nego što je ranije očekivano i to povećava bojazan od moguće recesije u vodećoj evropskoj ekonomiji, objavljeno je juče u Berlinu.
Podaci Instituta za tržišna istraživanja (Ifo) iz Minhena pokazuju da je indikator poslovnog raspoloženja tokom avgusta opao na 94,8 poena, sa julskih 97,5 poena.
Ifo indeks poslovne klime, koji se pravi na osnovu redovne mjesečne ankete sa sedam hiljada njemačkih privrednih rukovodilaca, je u avgustu pao na najniži nivo u protekle tri godine, navodi se u izveštaju agencije Blumberg.
Veoma važan pokazatelj kretanja potrošačkog raspoloženja u Njemačkoj opao je u tekućem mjesecu, prema podacima Ekonomskog instituta iz Nirnberga, na najniži nivo u proteklih 60 mjeseci.
Izrazito loši indikatori o kretanju poslovne i potrošačke klime u avgustu usljedili su, inače, nakon objavljivanja takođe vrlo nepovoljnog izveštaja o kretanju njemačkog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u drugom kvartalu.
Njemački BDP je, naime, u drugom tromjesečju opao, a prema podacima koje je saopštila njemačka federalna statistika, 0,5 odsto u odnosu na prvi ovogodišnji kvartal.
“Privredni rast jedva da će biti pozitivan u trećem kvartalu”, ocijenio je Gorgor Eder ekonomista Drezdner banke u Frankfurtu i dodao da bi njemačku ekonomiju mogao da zapljusne, u periodu do kraja ove godine, čak i pravi recesivni talas, ukoliko cijene nafte ostanu na sadašnjem visokom nivou, ili se još dodatno povećaju.
U situaciji kada se svi ključni pokazatelji o stanju zdravlja njemačke privrede bitno pogoršavaju rastu izgledi da Evropska centralna banka (ECB), koja je nadležna za sprovođenje monetarne politike u zoni evra kojoj pripada i Njemačka, usvoji odluku o smanjenju ključne, bazne, kamatne stope, procijenjuje Gernot Nerb, šef ekonomista Ifo.
ECB je početkom prošlog mjeseca odlučila da uveća baznu kamatu za četvrt odsto, na 4,25 odsto, u nastojanju da se izbori sa brzo rastućim inflatornim pritiscima u regionalnoj privredi.
Povećanje bazne kamate ECB nije, prema mišljenju Nerba, pomoglo i u sadašnjoj, nepovoljnoj, situaciji. Bilo bi bolje, dodao je on, da se glavna bančina interesna stopa snizi i tako podstakne sve tromija regionalna ekonomija.
Njemačka vlada je, inače, za ovu godinu projektovala privredni rast od 1,7 odsto, prema prošlogodišnjim 2,4 i 3,7 odsto ostvarenih u 2006. godini.
Međunarodni monetarni fond je, međutim, ranije ove godine procijenio da će Njemačka ove godine ostvariti ekonomsku ekspanziju od najviše jedan i po odsto, dok bi u 2009. privredni rast, zbog negativnog dejstva globalne kreditne krize i skupe nafte, mogao da bude još niži.