BANJALUKA – Industrijska proizvodnja u RS za prvih sedam mjeseci ove godine povećana je za 8,7 odsto u odnosu na isti period lani, najviše zahvaljujući snažnom zamahu elektroenergetskog i rudarskog sektora.
Proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom su u posmatranom periodu, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku RS, ostvarili povećanje za 23,5 odsto.
U Ministarstvu privrede, energetike i razvoja RS navode da je tome pridonio rad termoelektrana punim kapacitetom, bez neplaniranih zastoja, s obzirom da hidrološka situacija nije bila povoljna, naročito u istočnom dijelu RS.
Navode da je julska proizvodnja na pragu TE Gacko iznosila 150,27 gigavata, a u TE Ugljevik od 149,30 GWh, što je za 0,33 odsto, odnosno 6,64 odsto više od ovogodišnjeg plana elektroenergetskog bilansa RS.
Proizvodnja u oblasti rudarstva u periodu januar – juli ove godine bilježi veći obim proizvodnje za 20,5 odsto u odnosu na isti period 2007. Najznačajnije učešće i povećanje ima vađenje kamenog, mrkog uglja, lignita i treseta, gdje je zabilježen rast obima proizvodnje za 68,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
U resornom ministarstvu ističu da se u rudarskim preduzećima konstantno ulaže u opremu kako ne bi došlo do prekida proizvodnje, ali sa ciljem povećanja kapaciteta i boljeg iskorištenja. Kao jedan od najznačajnih projekata izdvaja se nabavka rudarske mehanizacije u Rudniku Gacko, u vrijednosti od deset miliona KM.
“S obzirom da je vlasnička transformacija završena u gotovo svim rudnicima, većinski vlasnici su kapacitet poslovanja prilagodili zahtjevima tržišta povećavajući rentabilnost proizvodnje kroz ulaganje u opremu i kvalitetnije upravljanje ljudskim resursima i proizvodnjom”, kazala je Aleksandra Vukašinović, portparol Ministarstva.
Prošlogodišnji rast proizvodnje u sektoru namještaja nastavljen je i ove godine sa skokom od 23,4 odsto, a trend povećanja produktivnosti se bilježi i u tekstilnoj industriji, od 10,5 odsto.
Ona kaže da je analizom fizičkog obima proizvodnje u oblastima tekstilne industrije i industrije kože i obuće vidljivo da najveći uticaj na rast proizvodnje imaju preduzeća kod kojih dominira vlastita proizvodnja.
Metalski sektor, pak, bilježi pad sedmomjesečne proizvodnje za 16 odsto na šta je, tvrde u resornom ministarstvu, posebno uticao rast cijena čelika te povećanja cijena naftnih derivata.
“Kada se tome doda da je porast cijena uticao i na povećanje osnovice za obračun carina i PDV-a, sve zajedno dovelo je do ozbiljnog ugrožavanja likvidnosti preduzeća i uslova privređiv anja u ovom kompleksu”, ističe Vukašinović. Nezavisne N.