BAGDAD , “Lukoil” je definitivno izgubio svaku šansu za pokretanje eksploatacije nafte iz najvećeg nalazišta na svijetu, “Zapadna Kurna-2” u Iraku, pošto je vlada u Bagdadu poništila sve ranije postignute dogovore sa ruskom kompanijom i zaključila ugovor sa kineskom naftnom kompanijom CNPC.
Irački ministar za naftu Husein al Šahristani je u intervjuu listu “An-Noor” izjavio da je ugovor “Lukoila” za eksploataciju tog nalazišta, potpisan u vrijeme Sadama Huseina, ništavan.
“Lukoil” je tako postao prva korporativna žrtva zaoštravanja odnosa Rusije sa SAD zbog rata u Gruziji, piše ruski dnevnik “Vremja novostej”, ukazujući da su svi pokušaji ruske kompanije da, uz podršku rukovodstva zemlje, obezbjedi prioritetno pravo na “Kurnu” bili uzaludni.
Prema izjavi Šahristanija, Irak će sa Kinom potpisati izmjenjenu varijantu sporazuma o eksploataciji nafte, koji je prvobitno postignut još za vrijeme vladavine Sadama Huseina.
Kineska državna kompanija CNPC je 1997. godine potpisala ugovor vrijedan 670 miiona dolara za učešće u eksploataciji nalazišta “Ahdab” na principima podjele proizvodnje.
Kako je rekao irački ministar za naftu, Bagdad i Peking su poslije dvanaestomjesečnih pregovora usaglasili uslove, tako da je vrijednost posla povećana na 1,2 milijarde dolara.
Bagdad je odustao od principa podjele proizvodnje, tako da će kineska kompanija raditi kao operator projekta dobijajaući dio prihoda od prodaje nafte na svjetskom tržištu.
Analitičari ukazuju da je ugovor sa kineskom korporacijom prvi revidiran sporazum koji je potpisan za vrijeme Sadama Huseina.
Ruskom “Lukoilu” je, prema ranije potpisanom ugovoru sa Sadamovom vladom, trebalo da pripadne 68,5 odsto konzorcijuma “Zapadna Kurna-2” koji bi eksploatisao istoimeno nalazište sa procjenjenim rezervama od osam do deset miijardi barela nafte.
Drugi po veličini akcionar je bila vlada Iraka sa 25 odsto, dok bi 3,5 odsto konzoricuma pripadalo ruskim komapnijama “Mašinoimport” i “Zarubežneft”.
Ovaj ugovor je raskinut još u vrijeme Sadama, jer realizacija nije ni pokrenuta, zbog sankcija uvedenih Iraku.
Poslije smjene vlasti u Iraku, “Lukoil” je pokušavao da od novog rukovodstva povrati sva prava na nalazište, ali je nova iračka vlada odugovlačila sa potpisivanjem ugovora.