BANJALUKA, Republika Srpska je za pet godina platila 28,8 miliona KM po osnovu subvencija za električnu energiju Fabrici glinice „Birač“ Zvornik, koja je ovih dana najavila otpuštanje 245 radnika.
Fabriku je 2003. godine, nakon višemjesečnih pregovora i ustupaka RS, kupila litvanska Ukio banko investicione grupe.
„Ugovorom između ZDP „Elektro-Bijeljine“, fabrike „Birač“ i Vlade RS, zaključenim na osnovu zaključaka Vlade i Narodne skupštine 2003. godine, definisano je, između ostalog, da je Vlada dužna isporučiocu platiti razliku u cijeni utvrđenu ovim ugovorom i Tarifnim stavovima“, navodi se u obrazloženju Ministarstva privrede, energetike i razvoja RS.
Obaveza subvencioniranja električne energije prema fabrici „Birač“ trajala je od 01.jula 2003. do 01.jula 2008. godine.
Na osnovu ispostavljenih faktura od strane preduzeća „Elektro-Bijeljina“ prema Vladi RS, Vlada je za pet godina doznačila „Elektro-Bijeljini“ ukupan iznos od 13.856.471 KM, a putem „Elektroprivrede“ RS (iz dobiti „Elektroprivrede“) doznačen je iznos od 15.000.000 KM, što ukupno iznosi 28.856.471 KM, objašnjava Ministarstvo privrede.
Ustupcima tu nije kraj. Vlada Srpske je krajem prošlog mjeseca Fabrici Birač odobrila reprogram devet miliona maraka obaveza. U zaključku Vlade navodi se da je rok otplate 15 godina, a kamatna stopa 5,7 odsto. Ministarstvo finansija RS, u pisanom obrazloženju pojasnilo je da se radi „o kreditnim obavezama Birča prema bankama, koje su vansudskim poravnanjima prenesene na Vladu RS“.
Birač je odlučio otpustiti 245 radnika, uz obrazloženje da je došlo do velikog pada proizvodnje, cijene energenata rastu te je proglašenje tehnološkog viška neminovno.
Litvansku kompaniju, većinskog vlasnika Birča, mediji su povezivali sa izvlačenje profita preko povezanih kompanija, a time i prikrivanjem poreskih obaveza i dividendi za male akcionare. Prethodna Vlada je 2005. godine naredila specijalnu istragu zbog sumnje da je na taj način RS ostala bez desetina miliona maraka, ali konkretni rezultati su izostali.
zakljucak-o-reprogramu-obaveza.pdf
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Lopovija!!!! jedan od najlošijih poteza vlade RS je tzv. prodaja FG Birač litvancima. neko ko ne plaća obaveze ne može pričati o poskupljenju energenata. Ta gospoda kao da ne znaju za pojam “troškovi proizvodnje”.
interesantno…čim je istekao petogodišnji rok subvencionisanja el. energije, birač je otpustio dio radnika i smanjio kapital. cijena glinice i aluminijuma se višestruko uvećala, a birač akumulirao gubitke dok je profit pripao povezanim preduzećima preko kojih se trguje, umjesto da to birač radi.
kapital je smanjen za 98%, znači onaj ko je imao 1000 akcija, nakon toga će ostati sa 20 akcija. komentar uprave birača je da ‘očekuju da će na berzi vrijednost ostati ista’ – komentar za malu djecu.
ukio posjeduje 56% akcija, pio oko 10%,balkanika oko 7%,restitucija oko 5%. takođe se primjeti da ZIFovi imaju značajne količine. skoro sigurno je da fondovi izuzev balkan fonda nisu kupovali birač na berzi, već da su to dobili ulaganjem u privatizaciji: Zepter ima oko 14 miliona akcija, koje na njihovu žalost nisu prodali kad je birač bio 0,50 i više, tu su bacili 5-10 miliona maraka. nakon smanjenja kapitala će imati oko 280.000 akcija, koje će tržište vjerovatno vrednovati po 1,00 KM. komentar suvišan. dalje, Hypo kastodi ima oko 24 miliona akcija, nakon smanjenja će imati oko 480.000 akcija. uzmimo u obzir da kastodi nije to džabe dobio, već da su kupili 24.000.000 akcija, po (recimo) 0,3= oko 7 miliona maraka. sad će im ostati 480.000 KM, gubitak od oko 6,5 miliona KM. dakle, zepter izgubio, recimo prosječno 7 miliona km, kastodi 6,5, to je 13,5 miliona KM IZGUBLJENO zbog propalih investicionih odluka. ne kažem, sami su krivi kad su ulagali u birač, jer je i u prošlim godinama stavka gubitak u bilansima bila značajna, ali ne mogu razumjeti da nisu prodali kad je cijena bila finih 0,50 i više.
GREŠKA JE BILA UOPŠTE KOTIRATI BIRAČ NA BILO KAKVO ORGANIZOVANO TRŽIŠTE KAPITALA, JER BIRAČ NIJE FIRMA KOJA JE ZASLUŽILA BILO KAKVO KOTIRANJE, A KAMOLI DA SE NAĐE NA ‘PRESTIŽNOJ’ KOTACIJI BLSE. SRAMOTA!!!
nakon propasti Birača, još će više investitora biti razočarano (dijelom sopstvenom krivicom), još samo ostaje da propadne RITE Gacko (takođe na kotaciji BLSE), i RNAF (više ne znam ni ja gdje su ga smjestili na BLSE), e onda fino berza može da organizuje trgovanje jednom mjesečno i da trgujemo sa npr. obveznicama laktaša (kupiš po marku jer te mile natjerao, a prodaš po recimo 0,80 jer ti trebaju pare). sve je ovo žalosno. na razvijenim berzama je prestiž biti kotiran, a kod nas su natrpali 700 firmi na berzu, i to njima ništa ne znači. sam početak tržišta kapitala je naopako započet: od propale vaučerske privatizacije do nasilnog kotiranja na berzu. kome se može prodati priča o prikupljanju novca putem IPO kad imaš skoro sve AD na berzi koje tamo tavore? mladen prodao birač, miker nastavio muljati a mile dovršio. miker muljao sa vitolom, mile sa rusima. i onda dođe onaj papak iz investiciono razvojne i kaže mi ćemo ulagati u ovo, u ono, kreditne linije, bla bla, ulagaćeš u miline obveznice da bi mu emisija uspjela, davaćeš milinim ljudima kredite, finansiraćeš (malobrojna) preduzeća milinih poslušnika. od razvoja istočnog dijela RS nema ništa, 200 miliona će biti oprano. službe za pranje novca se sastaju na nivou države, a sklapaju oči pred ovakvim stvarima.
jebo ti ovo, odo ja u perućicu
zaboravih dodati, sa smanjenjem kapitala tj. broja redovnih akcija će biti oštećeni samo manjinski akcionari, jer oni nemaju kontrolni paket akcija, a kupovali su na berzi (recimo). većinskom akcionaru je svejedno koji broj ima akcija, jer ih nije stekao tako što je plaćao na tržištu, već kroz sumnjivu privatizaciju je skoro džabe dobio većinski paket, uz razna obećanja… njima je bitan procenat a ne broj akcija, zato mogu da dovedu firmu u propast (namjerno) i da ovako srežu male akcionare koji sada mogu za uši da se uhvate (na žalost).
kako je lijepo raditi u Republici Srpskoj.otvoris avionsku liniju za bilo gdje i neces propasti zato sto vlada(namjerno malim slovom)odmah subvencionise.kupis “Birac”,vlada subvencionise i cak reprogramira dugove.kupis rafineriju,vlada placa obaveze.kupis preduzece,pa ako ti se ne svidja vlada ga opet kupi i nemas problema.ne trebas uloziti u mljekaru,vec je samo spojiti sa drugom.mozes doci i oteti Rudnik “Stanari”,placati malu koncesiju i nakon 30 godina ostaviti vladi termoelektranu koja ce tada biti staro gvozdje.mozes oteti i gotovu termoelektranu ili cak dvije.moze ti vlada dati pravo na koncesiju iako na to nemas pravo.ovdje sve mozes. cak mozes i unaprijed znati ko ce sta kupiti pa se i ne moras javljati na tender ovdje mozes citati dvoje novine u kojima su iste slike cak i na naslovnoj strani. cak i ministar saobracaja zna da se autoput poceo raditi na osnovu idejnog projekta(izjavio i ostao ziv),pa je zbog toga doslo do “odredjenih povecanja troskova.ovdje se zna i ko ce dobiti nagradu za neki naj.vlada dogovorne ekonomije zna i ko ce to sve platiti.bravo vlado.