MOSKVA, Ruska preduzeća koja posluju u Gruziji za sada ne namjeravaju da mjenjaju svoje investicione planove, očekujući konačno rješenje oružanog sukoba u Južnoj Osetiji, saopštili su predstavnici velikih kompanija kao što su “Inter RAO”, “Vimpelkom”, “Vim-Bil-Dan” i “Ruski alkohol” na konferenciji za novinare održanoj juče u Moskvi.
Rusija nije najveći investitor u Gruziji, a prema podacima gruzijskog Zavoda za statistiku, direktne ruske investicije u ovu zemlju su od 2001. godine dostigle nešto više od 250 miliona dolara.
Ruski kapital je ulagan uglavnom u energetski i bankarski sektor Gruzije, hemijsku, prehrambenu i industriju rudarstva.
Rusija je tek na petom mjestu po visini investicija u Gruziju, poslije Turske, Azerbejdžana, Ukrajine i Njemačke, navodi agencija RIA Novosti.
Robna razmjena Rusije i Gruzije je, inače, u prvoj polovini tekuće godine uvećana 18 odsto, na 350 miliona dolara, s tim što je ruski izvoz bio na nivou od 325 miliona.
Ruski biznis za sada nema vidljivijih problema u Gruziji tako da se planovi kompanija po pitanju investicija u gruzijsku privredu ne mjenjaju, premda sve zavisi od brzine regulisanja konfliktne situacije.
Najveći ruski igrač na gruzijskom tržistu je energetska kompanija “Inter RAO”, koja na rijeci Hrami gradi hidroelektranu snage 100 megavata, a vrijednost tog projekta je 120 milion dolara.
Predstavnik “Inter RAO” je saopštio da posljednjih dana nije bilo prekida u isporukama struje, a da, kad su u pitanju investicioni planovi, svi raniji sporazumi ostaju na snazi.
Svoje poslove u Gruziji ne namjerava da obustavlja ni telekomunikacijska kompanija “Vimpelkom”, u čijem je vlasništvu 51 odsto gruziskog “Mobitela”, koja pruža usluge mobilne telefonije i bežičnog pristupa Internetu.
Najveći ruska fabrika sokova i mlječnih proizvoda kompanija “Vim-Bil-Dan” je prošle jeseni kupila gruziskog proizvođača sokova “Gruzinskie produkti”, a planirala je i da izgradi nove kapacitete.
Predsjednik odbora direktora “Vim-Bil-Dan” David Jakobašvili, ruski biznismen gruzijskog porekla, potvrdio je takve planove, ne želeći da prognozira dalji razvoj situacije.
Rusija u Gruziju ne izvozi prehrambene proizvode, dok su isporuke gruzijskog voća i povrća zabranjene još od decembra 2005. godine i još uvijek je na snazi “embargo” na isporuke gruzijske mineralne vode i vina.
Najveća ruska banka VTB (Vnještorgovij bank) će podržati svoju gruzijsku “filijalu”, koja ima 14 podružnica u ovoj zemlji.
U uobičajenom režimu na teritoriji Gruzije rade i sve benzinske stanice (20) ruskog “Lukoila”. Predstavnici ruske naftne kompanije su saopštili da se na tim pumpama, ne prodaje rusko gorivo, već isključivo azerbejdžanski naftni derivati.