PEKING, Djeca izložena duvanskom dimu skoro duplo više oboljevaju od raznih infekcija od ostale djece, a trećina novorođenčadi, koja su žrtve pasivnog pušenja, završava na bolničkom lječenju tokom prve godine života, pokazali su rezultati istraživanja grupe naučnika s Medicinskog fakulteta u Hong Kongu.
Kineski istraživači su, kako prenose francuski mediji, došli do tih rezultata prateći zdravstveno stanje 7.402 deteta od rođenja do njihove osme godine.
Više od 41 odsto te djece bilo je izloženo pasivnom pušenju u svojim domovima.
Rezultati su pokazali da je polovina dece izložene pasivnom pušenju bila na bolničkom lječenju najmanje jednom tokom osam godina praćenja njihovog zdravstvenog stanja.
Kod 50,7 odsto njih radilo se o plućnoj infekciji, a među 33,9 odsto o infektivnom problemu nekog drugog porijekla.
Skoro trećina djece koja su bila izložena duvanskom dimu u velikoj blizini (manje od tri metra) odlazila su na bolnično lječenje tokom prve godine života.
Opasnost od odlaska na bolnično lječenje zbog teških infekcija (respiratornih ili nerespiratornih) izazvanih udisanjem duvanskog dima je bila skoro duplo veća tokom prvih šest mjeseci kod tih novorođenčadi izloženih duvanskom dimu nego kod onih koji nisu bili izloženi štetnom uticaju.
Od pasivnog pušenja, međutim, ne pate samo djeca.
Upravni sud u francuskom gradu Nansiju je, na primjer, priznao jednoj ženi zaposlenoj u “Frans telekomu” respiratorne probleme nastale usljed pasivnog pušenja izazvanog dimom iz prostorija za pušače kao bolest stečenu na radu, tako da joj je potvrđena stopa radnog invaliditeta od 10 odsto.