NJU DELHI, Postizanje novog dogovora o globalnoj trgovini prije kraja ove godine još uvijek je moguće, uprkos prošlomjesečnom kolapsu razgovora u Ženevi, izjavio je juče šef Svjetske trgovinske organizacije (STO) Paskal Lami.
Razgovori su, objašnjava Rojters, prekinuti pošto su SAD i Indija odbili da nađu kompromis o mehanizmu koji bi omogućio zemljama u razvoju da zaštite svoje siromašne poljoprivrednike podižući carine na uvoz hrane, kako bi kontrirali bogatim zemljama koje subvencionišu svoju poljoprivrednu proizvodnju.
Indijski ministar trgovine i industrije Kamal Nat je već ranije izjavio da prekid razgovora treba posmatrati samo kao pauzu, a ne kao kolaps.
“Dobra vijest je da još možda postoji mogućnost da se krene naprijed i da se pregovori zaključe u vremenskim okvirima o kojima su se sve članice STO saglasile, a to je do kraja 2008”, rekao je Lami, koji ove sedmice boravi u Nju Delhiju, a sljedeće u Vašingtonu, sa zadatkom da ocijeni da li je to moguće.
Na zajedničkoj konferenciji za štampu u indijskoj prestonici, Nat je ponovio protivljenje Indije svakom pokušaju da se “razvodne” trgovinski razgovori u okviru Doha runde, započete prije sedam godina u glavnom gradu Katara.
“Stav koji smo imali u Ženevi imamo i danas. Nismo ga promjenili u proteklih 15 dana”, rekao je on i ponovio da su glavne brige Indije očuvanje sposobnosti farmera da prežive od sopstvenog rada i opstanak poljoprivrednog sektora.
Ministri iz tridesetak članica STO sastali su se prošlog mjeseca u Ženevi u pokušaju da pronađu izlaz iz ćorsokaka u koji su zapali pregovori o liberalizaciji svjetske trgovine, započeti u Dohi.
SAD su zahtev Indije za stvaranje sistema koji bi štitio farmere zemalja u razvoju od jeftinih poljoprivrednih proizvoda iz zemalja u kojima se ta proizvodnja subvencioniše ocijenile kao pokušaj da se spreči normalna globalna trgovina.
Na sastanku u Ženevi su, osim toga, neke zemlje u razvoju – prije svega veliki eksporteri poput Urugvaja i Kostarike – iznjele stahovanja da bi mogle da izgube tradicionalna tržišta i da bi u opasnost mogao da bude doveden opstanak trgovine “Jug-Jug”.