PEKING, Kina je u julu uvezla sedam odsto manje sirove nafte u odnosu na isti mjesec prošle godine, usljed toga što je cijena te sirovine na svjetskim tržištima dostigla rekord pa se rafinerijama manje isplatilo da je prerađuju u gorivo, jer prodajom benzina i dizel goriva ostvaruju gubitke, objavljeno je juče u Pekingu.
Prema podacima objavljenim na sajtu kineske Opšte carinske uprave, u julu je uvoz nafte smanjen na 13,79 miliona metričkih tona, ili oko 3,25 miliona barela na dan, što je najmanja količina od decembra prošle godine, dok je istovremeno izvoz utrostručen na 260.000 tona, prenosi agencija Blumberg.
Kina je naftu uvezenu tokom jula platila rekordnih 12,77 milijardi dolara, što je 72 odsto više u odnosu na isti mjesec prošle godine i odgovara prosječnoj cijeni od 126,80 dolara za barel. Rekordna cijena nafte od 147,27 dolara za barel je postignuta na Njujorškoj berzi 11. jula.
Rekordna vrijednost “tečnog zlata” je uticala na rast troškova uvoza najvećeg azijskog prerađivača, kineskog CPCC, kao i firme “Petročajna”. Pored toga, jedan od razloga za pad uvoza je i vijest da je vlada ukinula subvencije za uvoz nafte.
Kineska država je u drugom tromjesečju refundirala 75 odsto poreza na dodatu vrijednost na uvoznu naftu, u cilju smanjenja gubitaka rafinerija koje na domaćem tržištu prodaju gorivo ispod realne cijene.
Odluka o ukidanju subvencije se primenjuje od 1. jula, nakon što su 20. juna povećane cijene goriva na domaćem tržištu. Portparol kompanije “Petročajna” je potvrdio da kineska vlada nije objavila da će refundirati dio poreza za uvoz sirove nafte u trećem tromjesečju.
Kina je u periodu od početka januara do kraja jula uvezla ukupno 104,32 miliona tona sirove nafte, ili osam odsto više nego u istom periodu prošle godine .
Uvezena nafta je koštala 77,76 milijardi dolara, što predstavlja rast od 83 odsto u odnosu na period januar – jul minule godine. Istovremeno je izvoz tog energenta pao za 29 odsto, na 1,82 miliona tona.