SARAJEVO , Komisija za državnu imovinu BiH na posljednjih nekoliko sjednica odobrila je više zahtjeva za izuzeće od zabrane raspolaganja državnom imovinom nego svih proteklih godina zajedno, potvrdio je Zvonimir Kutleša, predsjedavajući ove komisije.
“Proteklih mjeseci primili smo najviše zahtjeva za izuzeće određenih objekata i zemljišta od zabrane raspolaganja državnom imovinom. Mislim da je tih zahtjeva bilo oko 25. Shodno tome, donijeli smo i najviše odluka kojim se odobrava izuzeće od zabrane raspolaganja. Ali sveukupno je to najviše pola odsto od ukupne državne imovine”, kazao je Kutleša.
Komisija za državnu imovinu primila je između 25 i 30 zahtjeva kojim se traži izuzimanje od zabrane raspolaganja državnom imovinom za nekoliko objekata i zemljišta. Odobreno je desetak zahtjeva. Komisija za državnu imovinu u proteklom mandatu odobrila je samo jedan zahtjev.
“Tačno je da imamo povećan priliv zahtjeva za izuzeće, ali to je direktna posljedica još nerješenog pitanja raspolaganja državnom imovinom. Međutim, ne radi se ni o kakvim alarmantnim brojkama koje bi obesmislile dalji rad na raspodjeli državne imovine. To je jako mali broj odobrenja”, zaključio je Kutleša.
Proteklih nekoliko godina komisija u dva mandata nije uspjela donijeti zakon o državnoj imovini, zbog nemogućnosti dogovora. Visoki predstavnik u BiH prije nekoliko godina donio je odluku kojom je zabranjeno raspolaganje, prometovanje i prodaja državne imovine u zemlji i inozemstvu.
Oleg Milišić, glasnogovornik OHR-a, podsjeća da mandat komisije podrazumijeva i odobravanje izuzeća od zabrane raspolaganja državnom imovinom.
“Njihov glavni zadatak je da pronađu rješenje za raspodjelu državne imovine. To je, ujedno, jedan od ključnih uslova za transformaciju OHR-a u Ured specijalnog predstavnika EU, ali i jedan od kratkoročnih prioriteta za napredak BiH ka EU”, istakao je Milišić. Nezavisne novine