BIJELJINA, Direktor Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Republike Srpske /RS/ Nikola Vukmirović rekao je da je u posljednje dvije godine došlo do značajnog povećanja broja malih i srednjih preduzeća te da sa prijašnjih oko osam hiljada taj broj danas iznosi oko 12 500, a broj preduzetničkih radnji popeo sa 18 000 na 29 000.
“U odnosu na evropske standarde to je značajno poboljšanje – istina još uvijek nedovoljno, ali to je porast sa nekad svega šest malih i srednjih preduzeća na hiljadu stanovnika na više od 12 preduzeća na hiljadu stanovnika Srpske”, rekao je Vukmirović i dodao da je RS u 2004. i 2005. godini zaostajala čak 10 puta za zemljama koje imaju najveći broj malih i srednjih preduzeća, a za zemljama sa prosjekom EU oko 11 do 12 puta.
On je dodao da je ovaj odnos za samo dvije godine prepolovljen, ali da treba uložiti još mnogo napora da bi se dostigli standardi EU kao što su to morale učiniti i sve druge zemlje koje su joj se priključivale.
Komentarišući priliv stranih sredstava za razvoj malih i srednjih preduzeća kao i broj dosadašnjih investitora na području RS, Vukmirović je rekao da se dosad time bavila samo Agencija za strane investicije u Sarajevu /FIPA/, na državnom nivou, te da bi trebalo da je dostavila te podatke Agenciji za razvoj malih i srednjih preduzeća RS kao mlađoj agenciji za ove poslove.
“To se nije dogodilo, ali je evidentno da dosad efekti privlačenja stranih investicija nisu bili zadovoljavajući – bilo ih je, tačnije, premalo. Zato smo mi u ovoj godini planirali kao prioritetan zadatak upravo saradnju sa stranim investicionim kućama, posrednicima za privlačenje stranih investicija”, rekao je Vukmirović.
On je rekao da će Republička agencija za najdalje mjesec dana imati svoju analizu o broju investitora i stranom kapitalu koji je dosad uložen. “Niko ne nivou države, nažalost, ne vodi računa o tome”, dodao je Vukmirović.
On je izrazio uvjerenje da bi RS, odnosno ova agencija, za najdalje dvije do tri godine mogla dostići prosjek koje su postigle novopriključene zemlje EU, i to one koje su se brzo razvijale – Poljska, Mađarska, Slovačka i Češka dok su, kako je rekao, Makedonija i Bugarska i dalje poprilično nerazvijene i ne mogu biti uzor RS.
Govoreći o mreži i radu lokalnih agencija te njihovoj saradnji sa Agencijom na republičkom nivou, Vukmirović je napomenuo da će u narednom periodu, prema planiranim poslovima, u onim opštinama čije su lokalne agencije aktivne, Agencija raditi na obezbjeđivanju uslova, zajedno sa stručnim i naučnim institucijama, na stvaranju preduzetničkih zona, otvaranju preduzetničkih inkubatora, investicionih centara kao i drugih oblika preduzetničke infrastrukture.
“U RS imamo jako dobru saradnju sa desetak lokalnih agencija i sa petnaestak sekretarijata za privredu, a u fazi smo formiranja četiri regionalna centra Agencije, i to u Hercegovini koji će obuhvatiti sedam opština oko Trebinja, u Istočnom Sarajevu, Zvorniku i u Mrkonjić Gradu”, rekao je Vukmirović napominjući da je to bilo neophodno učiniti jer se neke male lokalne agencije nisu pokazale efikasnim.
Govoreći o sporosti sudova kao jednim od većih problema za osnivanje preduzeća i to kao činjenicu sa kojom treba izaći pred stranog investitora, Vukmirović je rekao da je Agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća učinila, tamo gdje je lokalna zajednica imala sluha, da se za jedan dan dobije dozvola za preduzetničke radnje.
“To smo postigli u Laktašima, Gradiški, Mrkonjić Gradu, Petrovu i Trebinju za preduzetničke radnje, ali za dozvole za osnivanja preduzeća koje ide preko sudova situacija je mnogo teža”, rekao je Vukmirović i ponovio da se zbog čekanja na dozvolu za rad po mjesec i više dana osjeća nelagodno pred stranim investitorima.
“Reći ću vam samo da je gospođa Pitera Nikola, to je samo jedan od brojnih primjera, namjeravala pokrenuti preduzeće u Sarajevu, ali je nakon dva mjeseca `obijanja pragova` odustala”, rekao je Vukmirović i dodao da će Agencija zbog ovoga krenuti sa inicijativom prema Vladi RS da se uz sudove formiraju institucije koje bi pratile i pomagale u bržem rješavanju ovih predmeta.
On je zaključio u intervjuu da se iskustvo koje ima Srbija sa osnivanjem Agencije za pomoć pri osnivanju preduzeća pokazalo veoma dobrim i da se tamo dozvola za rad dobija za sedam do deset dana, te da takvo rješenje može potražiti i RS. Srna