NJUJORK, Sjedinjene Američke Države nalaze se u drugoj fazi recesije koja će potrajati najmanje 18 mjeseci, a stotine banaka u toj zemlji očekuje bankrotstvo zbog stalno rastućih gubitaka u vezi sa krizom na tržištu nekretnina, izjavio je uticajni ekonomista i profesor Njujorškog univerziteta Nurijel Rubini za magazin “Baron”.
Rubini tvrdi da će poreski obveznici u SAD platiti veliku sumu radi zaštite finansijskog sektora i to najmanje bilion dolara, ali je još vjerovatnije da će za to biti neophodna dvostruko veća finansijska sredstva.
Banke će, prema riječima Rubinija, biti nelikvidne zbog stalno rastućih gubitaka, iniciranih krizom na američkom tržištu nekretnina, zbog koje su do sada otpisani samo gubici nastali u poslovima na hipotekarnom tržištu.
Američka banke tek očekuju masovni otpisi zbog gubitaka po osnovu potrošačkih kredita, za koje nemaju dovoljno finansijskih rezervi, upozorava Rubini.
Bankrot će zbog toga pogoditi i lokalne banke koje finansiraju izgradnju kuća, radnji ili komercijalnih nepokretnosti u mnogim američkim gradovima, ističe Rubini.
Približno trećina srednje velikih regionalnih banaka u SAD ima finansijske probleme, smatra profesor Njujorškog univerziteta.
Američki potrošači, osim toga, nemaju novac i štede sve manje, a do sada su aktivnosti centralne banke SAD (Fed), radi razrešenja ove velike krize, bile veoma slabe, dodao je Rubini.
Prema njegovom mišljenju rukovodstvo Fed – a još ne uviđa da se problem proširio sa hipotekarnog sektora i u druge djelova američke privrede.
Rubini kritikuje, u izjavi za magazin “Baron”, takođe i američku vladu za priličnu regulaciju, finansijsku pomoć propalim institucijama, kao i intervencije na gotovo svakom tržištu.
“Regulacioni organi bi trebalo da počnu istragu finansijske pomoć za ‘Fani Mej’ i ‘Fredi Mek’ (najveće hipotekarne institucije u SAD), zatim kredite odobrene za ‘Ber sterns’ i finansijski sistem sa novim kreditnim instrumentima. Oni su zamjenili američke dugoročne hartije od vrijednosti za toksične vrijednosne papire”, upozorio je taj poznati američki ekonomista.
Rubini ipak priznaje da je nekada potrebno iskoristiti javni novac radi zaštite neke institucije, ali ne na način da se podržavaju osobe koje su pogriješile.
“To je socijalizam za ‘Vol Strit’ i bogataše”, zaključio je Rubini.