BANJALUKA, Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske (RS) Ranko Škrbić ponovio je da je 20.000.000 KM spremno za rekonstrukciju Kliničkog centra Banjaluka i da će novac biti prebačen, čim se uradi revizija i projekti potrebnih ulaganja.
“S obzirom na to da je riječ o proceduri koja može potrajati nekoliko mjeseci, Ministarstvo je već sada, u skladu Akcionim planom urađenim sa Kliničkim centrom, preduzelo niz aktivnosti na rekonstrukciji, poput sređivanja elektroinstalacija, a uskoro će početi i poslovi na vodovodu i kanalizaciji, te opsežni zemljani radovi oko Centra”, izjavio je Škrbiće novinarima u Banjaluci.
Prema njegovim riječima, za oko mjesec dana trebalo bi da bude završena i nova saobraćajnica oko dijela Kliničkog centra u centru grada, što će omogućiti lakši prilaz kolima hitne pomoći, a u tom periodu počeće i radovi koji se tiču radio-terapijskog centra.
Na pitanje da prokomentariše kritike opozicionih političkih partija da se u Kliničkom centru renoviraju holovi i drugi sporedni objekti, Škrbić je odgovorio da je riječ o predizbornoj retorici i da će te “doskočice vjerovatno jenjavati poslije izbora”.
“Mi radimo svoj posao i svako ko želi da se uvjeri u to šta se radi u Kliničkom centru, može doći i vidjeti. Ne radimo mi samo promjene u vizuelnom smislu, već i u funkcionalnom unapređenju prostora”, poručio je Škrbić.
Govoreći o platama zdravstvenih radnika i sukobu sa strukovnim sindikatom, Škrbić je kazao da Ministarstvo i menadžment Kliničkog centra imaju kontakte sa Sindikatom, s ciljem pronalaženja najboljih rješenja.
On je rekao da sve zdravstvene ustanove koje imaju sredstva mogu da isplaćuju plate po većim koeficijentima od onih koji su definisati Kolektivnim ugovorom.
“Jedan broj ustanova koji nije dobro planirao ljudske resurse i suočen je sa viškom zaposlenih, a ne daju ni dovoljno usluga na osnovu kojih bi povukli sredstva iz Fonda, suočeni su sa problemima. Hoćemo da svi imaju zagarantovanu minimalnu platu, a sve ono preko, je na direktorima zdravstvenih ustanova”, rekao je Škrbić.
On je istakao da direktori zdravstvenih ustanova treba da stvore uslove da svojim uslugama pokušaju da dođu do sredstava, te da počnu da razmišljaju na menadžerski način.
Škrbić je kazao da je u toku prelazna faza koja će za neke biti bolna, ali da ona tako mora ići, jer je prošlo vrijeme bezgraničnog davanja bez ikakve odgovornosti i podnošenja računa.
Direktor Kliničkog centra Mirko Stanetić rekao je da je ovaj centar izdvojio 250.000 KM za dovoljan broj pižama, posteljine, papuča i drugih sredstava potrebnih pacijentima.
On je napomenuo da je Klinički centar stalno snabdjeven svim vrstama lijekova, posebno onim skupim za teške bolesti poput karcinoma, moždanih udara, hemofilije, HIV-infekcije.
Stanetić je istakao da je prioritet Kliničkog centra da do sredine septembra napravi jednu jedinicu opšte intenzivne internističke njege na Paprikovcu, s obzirom na to da je u posljednje vrijeme povećan broj pacijenata koji su vitalno ugroženi.