MEKSIKO SITI, Bivši američki predsjednik Bil Klinton uputio je poziv na nastavak globalne borbe protiv side sa 17. Svetske konferencije o toj opakoj bolesti koja se održava od 3. do 8. avgusta u Meksiko Sitiju.
Klinton je istakao na Konferenciji o sidi u Meksiku, čiji je glavni slogan, “Sada djelovati svuda”, odnosno “zajednička akcija -odmah”, da će njegova fondacija “Klinton” staviti akcenat na borbu protiv side u SAD, pošasti koja pogađa prije svega Afro-Amerikance, prenose svijetske agencije.
On je objasnio da je osjetio potrebu da krene u akciju otkrivši da je broj Amerikanaca pogođenih virusom HIV (side) 40 odsto veći od procijena.
U izveštaju američkog Centra za borbu protiv side objavljenom u subotu istaknuto je da polovina zaraza virusom HIV u toj zemlji pogađa Afro-Amerikance.
Vrijeme je da se Amerikanci probude, rekao je Klinton koji se vratio s turneje po Africi gde je procijenjivao rezultate akcija svoje fondacije.
Čak i ako smo aktivni širom svijeta, treba više da činimo u svojoj zemlji, a moja fondacija će to preduzeti, istakao je bivši američki predsjednik.
Istraživači, okupljeni na Konferenciji, su, međutim, priznali da su istraživanja vezana za vakcinu protiv side na “klimavim nogama”.
Vjerovatno će biti potrebno da prođu godine prije nego što bude ostvaren pravi napredak u tim istraživanjima.
Tači Jamada (Taći Yamada), direktor zdravstvenog programa fondacije osnivača američkog softverskog giganta “Majkrosofta” Bila Gejtsa i njegove supruge Melinde – “Fondacija Bil i Melinda Gejts”, istakao je da su u budućnosti potrebna velika ulaganja ne samo u osnovna znanja o prevenciji virusa HIV, već i u klinička ispitivanja vakcine protiv side.
Istraživači i dalje smatraju da se širenje virusa HIV može zaustaviti samo razvojem preventivne vakcine protiv tog virusa, a ne lečenjem već zaraženih osoba, što je danas slučaj.
Učesnici Konferencije su, međutim, konstatovali da je ostvaren veliki napredak u razvoju antivirusnih ljekova, tako da je danas više od 30 vrsta tih ljekova na raspolaganju pacijentima.
“Triterapije”, odnosno antivirusni ljekovi koji u sebi sadrže istovremeno tri aktivne supstance, uspjele su da povećaju životni vijek zaraženih osoba za 13 godina, iako je on i dalje skoro 20 godina kraći nego kod ostalih ljudi.
Problem je što je u velikom broju zemalja pristup tim ljekovima i dalje luksuz za neke osobe koje boluju od side.
Istraživači su pokazali interesovanje i za sekundarne efekte ljekova protiv side, kao što je gomilanje masnih naslaga oko stomaka i opasnost od kardio-vaskularnih oboljenja.
Rezultati jednog novog američkog istraživanja, predstavljeni na Konferenciji, pokazali su da u malim dozama hormon rasta, koga obično koriste atletičari, može da utiče na ublažavanje tih sekundarnih efekata.
Učesnici Konferencije su stavili akcenat i na slabost zdravstvenih sistema u borbi protiv side i to, prije svega, u zemljama južne hemisfere.
Jedna bolničarka se brine o 400 pacijenata kojima daje odgovarajuću terapiju, a za to je plaćena samo tri dolara dnevno, istakao je na Konferenciji Moses Masakvoi (Mašaquoi), koordinator humanitarne organizacije “Ljekari bez granica” u Malaviju.
Tesfa Gebrehivet (Ghebrehiwet) iz Međunarodnog udruženja bolničarki istakla je da veliki problem u zemljama u razvoju predstavlja upravo nedostatak bolničarki i ljekara, kao i želja koja se javlja kod zdravstvenog osoblja da napušta te zemlje gde je njihov rad obično podcijenjen.
Jedno od poboljšanja koje se mogu izvršiti sastoji se u decentralizaciji poslova i povjeravanju nekih osoblju koje nema visoke kvalifikacije, ali je obučeno za njihovo obavljanje.
Ministar zdravlja Etiopije Tedros Adhanom Gebejsus (Ghebeysus) je ocijenio da je glavna strategija prevencija za koju nisu potrebni visokokvalifikovani profesionalci.
Organizacija “Ljekari bez granica”, takođe, smatra da treba bolje koristiti radnike koji pomažu u zdravstvu, prije svega u ruralnim oblastima, tako što će biti bolje obučeni i što će im se davati veća podrška kako bi mogli da preuzmu zadatke koje, inače, obavlja stručno medicinsko osoblje.
Na Konferenciji o sidi u glavnom gradu Meksika naučnici i aktivisti su pozvali Vlade i zdravstvene organizacije da moraju da pruže veću podršku obrezivanju muškaraca kako bi se spriječilo širenje virusa HIV, naročito u zemljama istočne i južne Afrike, gde je tom smrtonosnom bolešću ugroženo najviše ljudi.
Jedna studija iz 2006. godine, kako je istaknuto, pružila je uvjerljive dokaze da ta metoda može da spriječi infekciju virusom HIV, ali da zvanične institucije ne ulažu dovoljno napora da ubjede muškarce da se, u što je moguće većem broju, odluče na taj korak.