BiH ove godine, po svemu sudeći, neće uspjeti dostići prošlogodišnji nivo stranih investicija, koji je ujedno bio i rekordni od njenog poslijeratnog postojanja.
Prema zvaničnim podacima, u BiH je u prvom polugodištu ove godine uloženo 300 miliona evra inostranog kapitala, što je manje od petine prošlogodišnjih investicija.
Najveći razlog sve izvjesnijeg pada vrijednosti ino-ulaganja na kraju 2008. biće izostanak planirane privatizacije telekom operatera u FBiH, koja je trebalo da donese nekoliko milijardi maraka. Anemičnost federalne koalicione vlade, koja se unutar sebe teško dogovara o mnogo manjim pitanjima, a kamoli privatizacije najvrednijih kompanija i to u predizbornom periodu, sve je izglednije da će prodaju “BH Telecoma” i HT Mostara odgoditi za iduću godinu. Iako je brza privatizacija telekom operatera izuzetno bitna kako se ne bi izgubio korak s konkurencijom i umanjila očekivana prodajna cijena, vlast ne smije u drugi plan staviti stvaranje ambijenta za privlačenje drugih ino-investitora, prvenstveno u proizvodnom sektoru. Koliko je prodaja telekom operatera važna s aspekta prikupljanja novca za buduće višegodišnje razvojne projekte entiteta, toliko su bitne i grinfild investicije u proizvodne kapacitete koji bi apsorbovali domaću sirovinsku bazu koja se sada mahom izvozi u niskoj fazi prerade. Samo s promjenom postojeće strukture izvoza možemo se nadati smanjenju spoljnotrgovinskog deficita kao jednog od najvećih hroničnih problema bh. ekonomije. Nezavisne novine