Pojedina preduzeća u Republici Srpskoj su, nakon okončanja stečajnog postupka, dobila novog vlasnika – Vladu RS, koja se na taj korak odlučila kako bi spriječila da se njihova imovina ne proda u bescijenje.
Namjera nam je da ponovo pokrenemo proizvodnju u preduzećima od kojih su neka prije rata bila giganti, zaposlimo radnike te pokrenemo privredni život u različitim regijama Srpske, kažu u Vladi RS.
– Za kupovinu nepokretnosti Fabrike celuloze i papira “Celpak” a.d. Prijedor, Vlada RS izdvojila je oko tri miliona maraka. Za 770.000 maraka kupila je imovinu preduzeća “Polimka” iz Prijedora, a imovinu preduzeća GP “Rad” iz Bijeljine kupila je za 920.000 maraka. Za kupovinu nekretnina preduzeća “Vezionica”, Vlada RS izdvojila je 150.000 maraka, a za kupovinu nekretnina “Mermera” iz Šekovića 1,2 miliona maraka – navode u Ministarstvu finansija RS.
Za kupovinu pokretne i nepokretne imovine Rudnika mrkog uglja “Miljevina”, nakon čega je formirano jednočlano akcionarsko društvo Novi rudnik mrkog uglja “Miljevina” a.d. Miljevina, Vlada RS je izdvojila oko 5,6 miliona maraka.
– Ovo se pokazalo kao dobar potez. Od januara, otkako je Vlada RS kupila “Miljevinu”, pojavilo se pet potencijalnih strateških partnera – kaže direktor Novog rudnika mrkog uglja “Miljevina”, Nenad Matović.
“Zvijezda” iz Vlasenice koštala je Vladu RS 2,3 miliona maraka, nakon čega je osnovano jednočlano akcionarsko društvo za ugostiteljstvo i turizam “Igrište”. Direktor ovog preduzeća, Igor Vuković, kaže da postupak Vlade RS predstavlja veliku stvar za istočni dio RS, te da je plan dovesti i zadržati goste i jednog dana možda parirati i olimpijskoj ljepotici Jahorini.
– Napredak je već vidljiv. Jezero koje je bilo godinama zapušteno, sada je osposobljeno za upotrebu, zaposleno je 30 radnika, a plan je da se taj broj poveća u narednom periodu, te da se uradi sanacija ski-centra i formiraju najmanje četiri nove staze – istakao je Vuković. On je dodao da je namjera Vlade RS stvaranje preduslova i za ljetni i za zimski turizam na ovom području.
Vlada RS je, takođe, na ime kupovine pokretne i nepokretne imovine “Romanije” iz Sokoca i formiranja preduzeća “Nova Romanija” a.d. Sokolac izdvojila oko 7,6 miliona maraka.
Kupovinom ovih preduzeća Vlada RS je izmirila najveće povjerioce, odnosno radnike.
– Dugoročni plan Vlade RS nije da zadrži upravljanje u navedenim preduzećima, već da unese dodatni kapital i pokrene proizvodnju – navode u iz Ministarstvu finansija RS. Fokus