SARAJEVO, Prelazak na euro kao platežno sredstvo u BiH nije moguće dok ne budu ispunjeni kriteriji, a naša država još nije blizu ispunjenja kriterija koji se odnose na nezaposlenost i vanjskotrgovinski deficit, za šta su zadužene vlade na svim nivoima.
Ovo je juče rekao Kemal Kozarić, guverner Centralne banke BiH, komentarišući izjavu premijera RS Milorada Dodika da je krajnje vrijeme da se u BiH pređe na euro kao platežno sredstvo i da se odustane od KM.
Kozarić naglašava da unilateralno uvođenje eura ne dozvoljava Evropska centralna banka.
“Kriteriji postoje za svaku državu. Kada je riječ o stabilnosti kursa domaće valute, kod nas je dvije godine stabilan. Tu su i kriteriji da inflacija ne smije biti veća od dva odsto od prosjeka eurozone i da kamatna stopa ne može biti viša od dva odsto od prosjeka eurozone. Tome smo se približili. Međutim, bojim se da skoro nećemo ispuniti dva kriterija – nezaposlenost i deficit, a za njih su zadužene vlade na svim nivoima”, rekao je Kozarić.
Objašnjava da nezaposlenost ne smije biti veća od deset odsto, dok je u BiH taj procenat dosta veći, te da je vanjskotrgovinski deficit u prošloj godini iznosio osam milijardi KM, a ove godine će vjerovatno biti i veći.
“Nije moguće preći na euro kao platežno sredstvo dok ‘Mastriški kriteriji’ ne budu ispunjeni. Kada budu, za nas će uvođenje eura biti samo tehničko pitanje. Mi težimo ka eurizaciji”, napomenuo je Kozarić istakavši da je KM jedino zakonsko sredstvo plaćanja, “mada se ne zabranjuje prometovanje eurima”, te da je sigurnost i stabilnost KM neupitna.
Bogdanović: Došlo vrijeme za evro
Ekonomski stručnjak Duško Bogdanović rekao je da je KM omogućila privredi da mirnije radi, ali da ne vidi razloge da evro ne bude uveden kao platežno sredstvo, s obzirom da se BiH priprema za ulazak u Evropsku uniju.
“Eliminisale bi se kursne razlike, strah u poslovanju, troškovi koji nastaju kada se u bankama mijenja evro. Mislim da jeste došlo vrijeme za prelazak na evro. Svi bismo lakše radili”, smatra Bogdanović. Nezavisne N.