SARAJEVO – Udruženje “Kupujmo i koristimo domaće – kvalitetno proizvedeno u BiH” do kraja godine uradiće prijedlog zakona kojim će biti utvrđeno koliko domaće robe trgovine moraju minimalno imati, najavio je Admir Kapo, predsjednik ovog udruženja.
“U trgovačkim centrima više je robe iz susjednih zemalja nego domaće. Doći ćemo u situaciju da proizvodimo robu, a da je nemamo gdje plasirati. Uradićemo istraživanje da vidimo koliko je domaća roba zastupljena u marketima i vidjeti kako je ovo pitanje riješeno u EU, pa ćemo izaći s prijedlogom državnog zakona”, rekao je Kapo.
Duljko Hasić, ekonomski stručnjak u Vanjskotrgovinskoj komori BiH, ističe da je jedan od razloga vanjskotrgovinskog deficita, koji će ove godine biti veći od deset milijardi KM, i taj što zakonski nije uređeno koliko u prodavnicama treba da bude domaćih proizvoda.
“Naša privreda je razorena i ako bude nastavljen trend da naši proizvođači ne mogu plasirati robu – biće ugušena. Ugovori o slobodnoj trgovini, a kasnije sporazum CEFTA, gdje se traži balans u vanjskotrgovinskoj razmjeni, daju prostor da se traži da trgovački centri imaju i domaću robu. Naša roba je zaista kvalitetna i imamo brendova koji mogu konkurisati uvoznoj robi”, ističe Hasić.
Objašnjava da u većim trgovinama ima pet do sedam odsto domaće robe, iako su neki strani trgovački centri prilikom ulaska u BiH obećali plasirati 30 odsto bh. robe.
“Kod nas nema ništa što bi obavezalo trgovine na to. U okruženju je to pitanje zakonski riješeno. Tako treba uraditi i kod nas. To nije diskriminacija od strane domaće vlasti, niti nelojalna konkurencija, već obaveza trgovačkih centara”, naglasio je Hasić.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja potrošača u FBiH, tvrdi da je istraživanje koje su radili u februaru u Kantonu Sarajevu pokazalo da je u trgovinama prisutno deset do 15 odsto robe domaće proizvodnje. Smatra da je potrebno obavezati trgovine da imaju najmanje 30 odsto domaće robe.
“U Srbiji je u marketima domaća roba zastupljena 50 do 60 odsto. Našeg proizvođača opterećuje država, a i trgovine od njega traže velike sume da bi izložio svoju robu”, kazao je Lakota.