BANJALUKA, Iako se očekivala velika potražnja za kreditima Investiciono-razvojne banke RS, namijenjenim za početne poslovne aktivnosti, takozvani start-ap, do sada su odobrena samo dva ovakva zahtjeva, ukupne vrijednosti 40.000 maraka.
Početkom jula ove godine, kredit u iznosu od 25.000 maraka odobren je preduzeću “Venera-prom” d.o.o. iz Šamca, dok je 17. jula 15.000 maraka odobreno SOD “Metal montaža” iz Banje Luke.
Vlasnik preduzeća “Venera-prom”, Milić Đukić, kaže da se na kredit IRBRS odlučio zato što se radi o trenutno najpovoljnijem kreditu za pokretanje biznisa u RS. Ipak, kaže, nije mu jasno zbog čega IRBRS nije ispoštovala uslove iz potpisanog ugovora, po kojem je grejs period bio pola godine, ali je on odmah morao početi sa isplatama rata kredita. Novac će, kaže, biti uložen u početne aktivnosti preduzeća, špediciju na graničnom prelazu, ali se poslovanje u budućnosti neće zaustaviti samo na tome.
Izvršna direktorka Sektora za plasmane IRBRS, Mirjana Čomić, kaže da IRB komercijalnim bankama određuje samo maksimalne, gornje granice, koje se ne smiju probiti, ali ne i minimalne.
– Banka preko koje je plasiran kredit pomenutom klijentu nije mogla da odobri grejs period, jer, vjerovatno, nije imao sve potrebne garancije. Mi smo odredili da grejs period za ove kredite može da bude najviše šest mjeseci, što znači da može da bude mjesec dana ili da ga nema nikako – kaže Čomićeva.
Međutim, kaže ona, pored pomenuta dva odobrena kredita, za sada nema nijednog pristiglog zahtjeva za odobravanje novih, što govori o maloj potražnji za ovom kreditnom linijom. Procjene, kaže, govore da je razloga mnogo. Jedan od njih jeste i nepovoljna finansijska klima, što je pokazao i posljednji izvještaj Svjetske banke, po kojem se RS i Banja Luka nalaze na samom dnu ljestvice po broju administrativnih barijera za pokretanje sopstvenog biznisa. I anketa IRBRS, kaže Čomićeva, pokazala je da 86 odsto ispitanih građana RS u posljednjih pola godine uopšte nije razmišljalo o pokretanju biznisa, a kao glavni razlog njih 51 odsto navodi nedostatak novca.
Dodatni problem za ovu kreditnu liniju, kaže ona, jeste to što se plasiraju uglavnom preko mikrokreditnih društava, koja ne pokazuju dovoljno interesa za kredite IRBRS. Kako bi se podstakla tražnja za takozvanim start-ap kreditima, dodaje Čomićeva, Ministarstvu privrede upućen je zahtjev da subvencioniše kamate onima koji odluče da podignu ovaj kredit.
Kreditni uslovi
Kredite za pokretanje biznisa moguće je dobiti u iznosu od tri hiljade do 30.000 maraka, za nabavku osnovnih i obrtnih sredstava. Rok otplate jeste do pet godina, a grejs period do šest mjeseci. Kamatne stope primjenjive do 30. septembra 2008. godine jesu 7,33 odsto, kada je u pitanju osnovna kamatna stopa, a 7,13 odsto za projekte realizovane na teritoriji nerazvijenih i izrazito nerazvijenih opština. Fokus
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
argument da je razlog loseg plasmana kredita nepovoljna finansijska klima ne stoji; stambeni krediti IRBRS su razgrabljeni.
problem je nikakva saradnja IRBRS i Agencije za MSP (mala i srednja pred.), a još veći problem je taj što kredite IRBRS odobrava Mile, premijer (što nema nigdje u svijetu).