NJUJORK, Američki deficit u trgovanju sa Kinom je između 2001. i 2007. koštao SAD 2,3 miliona radnih mjesta, objavljeno je juče u izvještaju američkog Instituta za ekonomsku politiku (EPI).
U studiji, čiju su izradu djelimično finansirali sindikati, navodi se da čak i ako su našli nova zaposlenja, radnici koji su ostali bez posla kao rezultat velikog trgovinskog deficita sa Kinom su zarađivali u proseku 8.146 dolara na godinu manje, jer su njihovi novi poslovi bili slabije plaćeni.
“Nadajmo se da će ovaj izveštaj pomoći da se debata o trgovini između SAD i Kine usmjeri u pravom smjeru”, izjavio je izvršni direktor Udruženja za američku proizvodnju (AAM) Skot Pol i upozorio da slobodna trgovina postaje jedna od ključnih tema predstojećih predsjedničkih izbora u SAD, zakazanih za novembar.
Prema podacima instituta EPI, više od dvije trećine radnih mjesta ukinutih zbog trgovinskog deficita sa Kinom se odnosi na proizvodni sektor, a više od 50 odsto je spadalo u gornju polovinu američke platne ljestvice. Zaposleni u fabrikama u SAD su obično dobro plaćeni i zdravstveno i penziono osigurani.
Među proizvodnim sektorima koji su pretrpjeli najviše štete od deficita u trgovanju sa Kinom su sektori kompjutera i elektronike, odjeće i proizvoda od metala.
Uslužni sektori kao što su administrativna podrška i profesionalne, naučne i tehničke usluge su, takođe, zabilježile smanjenje broja zaposlenih iz istog razloga, saopštio je EPI.
Nasuprot široko rasprostranjenom mišljenju, nisu samo radnici sa nižim kvalifikacijama ostali bez posla u SAD zbog deficita sa Kinom. Tako su 31 odsto ukinutih radnih mjesta zauzimali radnici sa fakultetskom diplomom, navodi se u izveštaju. “Dramatičan je primjer da je između 2001. i 2007. američki proizvodni sektor izgubio 200.000 naučnika i inženjera, što predstavlja pad od 10,7 odsto”, upozorilo je udruženje AAM. Rojters