BIJELJINA, Kompanija “Asrtakomind SRL” iz Mađarske samo je jedna od nekoliko firmi zainteresovanih za strateško partnerstvo i pokretanje proizvodnje u bijeljinskoj “Šećerani”, i zato je nemoguće već danas procijeniti kome će se povjeriti ovaj posao – rekao je danas ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske /RS/ Radivoje Bratić
On je danas tokom posjete fabrici šećera u Velikoj Obarskoj u Bijeljini izrazio nadu da će se iznaći način za pokretanje proizvodnje u ovom nekadašnjem privrednom gigantu.
Bratić je dodao da je mađarska firma potencijalni ulagač u predstojeću reorganizaciju “Šećerane” u Bijeljini, napominjući da će “odluka ozbiljnosti” o ovom poslu biti donesena naknadno u Vladi RS.
“Ovdje je isključivo priča o reorganizovanju, ne o gašenju, ne o stečaju `Šećerane`.To je naša namjera i to je i dogovor između stečajnog upravnika i povjerilaca”, rekao je Bratić, napominjući da je važno oživjeti firmu i pokretanje proizvodnje “ma u kom obliku”.
Stečajni upravnik “Šećerane” Mladen Košutić rekao je novinarima da je od samog početka postupka insistirao na reorganizaciji za što je dobio podršku povjerilaca i sudije.
“Optimista sam da će se ovdje nešto proizvoditi, a šta će to biti predstoji da vidimo. Strateški partneri će procijeniti koji oblik proizvodnje im najviše odgovara kako bi uložili i ostvarivali profit”, rekao je Košutić.
On je dodao da strateški partner iz Mađarske, koji boravi četvrti put u “Šećerani”, preuzima na sebe obavezu da izmiri sva potraživanja koja iznose pet miliona evra i koja su priznata po stečajnom postupku.
“Po planu kako se dogovorimo, strateški partner bi ulagao u jednu po jednu od deset fabrika – kreča, rafinerije i druge kojim `Šećerana` raspolaže”, rekao je Košutić.
“Šećerana” u Bijeljini do početka 1992. godine, kada je i prestala sa radom, imala je 450 stalno zaposlenih i oko 500 radnika u svakoj kampanji.
Ukupna vrijednost na koju je procijenjena je 29 miliona KM, a 65 odsto je u vlasništvu Vlade RS.
Prema riječima Košutića, radnici će dobiti sve zakonom propisane nadoknade, od čega će dio, devet zagarantovanih ličnih dohodaka, biti isplaćen odmah nakon što je strateški partner preuzme.
“Drugi dio plata bio bi isplaćen u šest jednakih polugodišnjih iznosa u naredne tri godine”, rekao je Košutić dodajući da je do sada u vezi sa oživljavanjem fabrike šećera u Velikoj Obarskoj bilo petnaestak zainteresovanih ulagača.
Košutić je istakao da bi ogroman uspjeh bio ukoliko bi se pokrenula bilo koja vrsta proizvodnje.
Predsjednik Granskog sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije RS Jovan Jovanović rekao je da je “krajnje vrijeme da se u ovoj fabrici nešto uradi”.
“Radnici očekuju mnogo od stečajnog upravnika, prije svega da se u pregovorima postigne da im se isplate zaostale plate onako kako to zakon dozvoljava, te da se određeni broj radnika zaposli, rekao je Jovanović dodajući da u pismu namjere strateškog partnera iz Mađarske stoji da će za početak zaposliti pedesetak radnika.