NIŠ, “Projekti formiranja industrijskih parkova u Nišu i Beogradu i uvođenje stranog partnera u program proizvodnje palete autoelektronike, prioriteti su restruktuiranja i trajnije stabilizacije naše holding korporacije”, izjavio je generalni direktor Elektronske industrije (Ei) u Nišu Miodrag Stamenković.
Stamenković je predočio da intenzivno pregovaraju sa jednim stranim strateškim partnerom o organizovanju proizvodnje autoelektronike u Nišu, što bi značilo zapošljavanje oko 2.000 radnika.
Industrijski parkovi, osim drugih sadržaja, dodao je on, imali bi „inkubator centre“ za nove tehnologije, dok bi u Nišu bila formirana i bezcarinska zona.
„Projekti za industrijske parkove računaju da će se na taj način stvoriti uslovi za veća strana ulaganja i povoljniji ambijent za razvoj najsavremenijih tehnologija i otvaranje novih radnih mjesta“, naglasio je Stamenković i dodao da se očekuje i veće učešće kapitala novih vlasnika pojedinih fabrika iz sastava Ei.
Industrijski parkovi nudiće investitorima postojeće proizvodne hale i infrastrukturu i slobodne prostore za izgradnju novih pogona.
Od gradskih vlasti Niša Ei je već zatražila nove prostore za djelatnosti budućeg industrijskog parka.
Nacionalni investicioni program (NIP) spreman je da finansijski podrži izgradnju infrastukture, a očekuje se da i lokalna samouprava svojim podsticajnim mjerama da zeleno svjetlo ovim projektima.
Dio programa restruktuiranja, koji se odnosi i na vlasničku transformaciju cijelog holdinga i njenih članica, ostvaren je 37 procenata, jer je od 40 preduzeća sa društvenim kapitalom već privatizovano petnaest fabrika, dok se 23 nalazi u postupku transformacije, predočio je Stamenković.
“Više preduzeća otišlo je u stečaj, a u toku je izbor privatizacionog savjetnika za izradu programa restruktuiranja matičnog preduzeća Holding korporacije“, dodao je Stamenković.
Angažovanjem države rješen je status za više od 4.000 radnika Ei, a na „spajanje“ radnog staža i na novi socijalni program može da računa još 200 prekobrojnih radnika.
U niškom i beogradskom dijelu Elektronske industrije sada ima 2.800 zaposlenih, od kojih je samo 868 radika u preduzećima sa društvenim kapitalom.
Niška Elektronska industrija čeka još i na sudski rasplet i intervenciju države za rješavanje statusa svojih fabrika u Đevđeliji, Uroševcu, Podujevu i Đakovici. Tanjug