BANJALUKA,Besplatna pravna pomoć u šestomjesečnom periodu pružena je za 5 415 radnika, od kojih su 1 892 ili 35 odsto bile žene, izjavila je generalni sekretar Saveza sindikata Republike Srpske /RS/ Velka Odžaković.
“Najčešće kršena prava radnika su ona koja se odnose na neisplaćivanje plata i regresa, neuplaćivanje doprinosa, otpremnine, toplog obroka, troškova prevoza, veliki broj prekovremenih radnih sati, nepoštivanje prava na odmore i odsustva, kršenje prva na porodiljski dopust i propisa na zaštiti na radu, mobinga, kao i nedozvoljavanje sindikalnog organizovanja”, precizirala je Odžakovićeva.
Ona je na konferenciji za novinare u Banjaluci istakla da bi vrijednost pružene pravne pomoći, na ime advokatske tarife iznosila 247. 210 KM, što bi, da ova pomoć nije besplatna, radnici morali platiti.
Odžakovićeva je dodala da je zaštita sindikalnih prava veoma loša, da ih je putem suda teško štititi, kao i da se kršenje ovih prava najčešće ogleda u zabrani organizovanja sindikata i otpuštanju sindikalnih aktivista.
Predstavljajući šestomjesečni izvještaj o kršenju radničkih i sindikalnih prava i pružanju pravne pomoći radnicima, Odžakovićeva je istakla da su šikaniranju na radnom mjestu posebno izloženi mladi radnici, koji se prvi put zapošljavaju, te oni stariji od 50 godina i lica sa invaliditetom, od kojih se zahtijevaju sve veće norme.
“U šest mjeseci za pomoć su nam se obratile i četiri trudnice koje su radile na crno i otpuštene su onog trena kada je poslodavac saznao da su u drugom stanju”, rekla je Odžakovićeva.
Ona je dodala da radnici koji se žale na svoje poslodavce kriju svoj identitet da ne bi imali problema sa nekim novim poslodavcima.
Odžakovićeva je ocijenila da su zakoni i kolektivni ugovori “solidni”, ali da je problem u tome što se ne provode i naglasila da su sankcije za prekršioce radničkih prava neadekvatne.
Kao negativan primjer, Odžakovićeva je navela preduzeće “Mladost” iz Mrkonjić Grada u kojem već mjesec dana radnici štrajkuju, jer rade prekovremeno, a nemaju ni minimalnu platu od 250 KM, niti im se uplaćuju doprinosi i zdravstveno osiguranje.
“Ima i pozitivnih primjera u kojima preduzeća na sindikat gledaju kao na partnera s kojim rješavaju sve eventualne nesporazume”, naglasila je Odžakovićeva.
Ona je dodala da će podsticaj za veću zaštitu radničkih i sindikalnih prava biti i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sudskim taksama, koji je nedavno usvojen, a na osnovu kojeg su radnici oslobođeni plaćanja sudske takse, koja je u šest mjeseci radnike koštala 59.800 KM
15 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Molim vas samo da mi date informaciju o definiciji ” urbani centar”. Naime, radim u Osnovnoj Školi ”Srednje” u Srednjem, općina Ilijaš, 15 km od Semizivca na putu prema Tuzli. Smatram da imam pravo na ”rad u otežanim uvjetima” jer bi trebalo da je urbani centar Sarajevo ili Ilijas a ne Srednje. Molim vas samo za vaš stav: Šta spada u urbani centar?
Unaprijed zahvalan.
Molim vas da mi date informaciju u vezi duzine trajanja otkaznog roka i prava gradjanina na novcanu nadoknadu u slucaju otkaza nakon 2.5 godina provedenih na tom radnom mjestu?Unaprijed hvala
Postovani,preduzece u kojem sam radila dobila sam na sva tri suda u kojem je izricito da me vrate na posao, isplate zaostale plate i uplate PIO, nista od navedenog nije izvrseno imam i pismeno da me nece da vrate na posao advokat nista nije poduzimao protiv poslodavca, a rjes okruz. suda je iz 2008. god.Radila sam 21 god u tom preduzecu a otkaz sam dobila 2005.god.Sta mi je ciniti
S postovanjem
Postovani, bila sam zirant i posto ta osoba ne placa rate meni su odbijali od plate cijeli iznos rate (znaci100% ratu kredita i to traje vec par mjeseci). Potpisala sam administrativnu zabranu. Plata mi je 1025KM, radim u prosveti. Pronasla sam clan96 u Sluzbenom glasniku o zastiti plata i naknada i tamo pise da niti moj poslodavac niti banka ne smiju da mi odbijaju nista do sudske presude. Nakon tog sam otisla prvo u racunovodstvo pa su oni zvali banku i bankarski sluzbenik im je rekao da odbijaju sad 500KM, znaci pola moje plate. Otisla sam u banku i tamo mi je direktor rekao da imaju pravo da traze 2/3 od moje plate. Da li je to tako ili ne? Da li ja kao zirant imam neka prava? Unaprijed hvala
Sve istinite i tužne priče, obespravljeni radnici, izbjegle i raseljene i ne spominju više ( politički potrošen termin-pogotovo one izbjegle iz Hrvatske kojima su oteli sve a čitav svijet šuti, isto tako i ,,naša vlada,, )ugrožena osnovna ljudska prava građana……….naši djedovi i bake iako manje obrazovani ( pismeni ) imali su više hrabrosti i svijesti za promjene…..mi smo apatični, besciljni, potrošen narod koji naši politički izabranici tretiraju kao rulju,raju…..i kao što kaže Đole-krivi smo mi.
koga oni štite i daju besplatnu pravnu pomoć?
To je samo da operu sebe i opravdaju postojanje.
Što ne odgovore ovom napaćenom narodu na pet postavljanih pitanja. Zašto onog Bijelića i slične dozvole da su na 100 funkcija i mnogo toga.
Gadi mi se na sve ovo. Kakav sindikat, ako se sam ne izboriš, nisi prava stranka, ne gura te niko, nema te nigdje.Teško onom koga je Mišićka osim sebe zaštitila.
Mišićka ima lijep kabinet…na nivou……..žena zna znanje.
Kako je ovaj Prle pametan, ma čudo jedno…
HAHAHAHHAHAHHAHAHA
122 legendo 🙂
kldčfkačkfča
Opet si sam napisao svoj nick, a drugi ti pisu postove.
Prle
mi smo apatični, besciljni, potrošen narod koji naši politički izabranici tretiraju kao rulju,raju…..i kao što kaže Đole-krivi smo mi.
Potpisujem
molim vas da mi pojasnite gledano sa pravne strane i Zakona o izvrsnom postupku i drugim propisima koji regulisu tu oblast, naime bio sam žiran u kreditu na iznos od 20,000 km, zajedno sa još dva žiranta tj. solidarno jemstvo. Iako se radi o solidarnom jemstvu samo meni se odbija od plate vec godinu i po dana dok se drugim zirantima ne odbija, a sad je banka podnijela sudu zahtjev za prinudnu naplatu tj. pokretanje izvrsnog postupka. Konkretno me interesuje dali postoji propis ili neka druga mogucnost da zaustavim odbijanje sa moje plate dok je postupak u toku a znam da nece brzo zavrsiti poučen iskustvom sa nasim zakonodavstvom. Ja sam skoro otplatio trecinu potrazivanja i čak sam se obratio banci da sam spreman izmiriti trecinu da me ostave na miru a odgovorili su mi da ce mi nastaviti odbijati sve dok ne namire svoja potrazivanja, pa neznam dali imaju pravo na to i na to i dali mi moja institucija u kojoj radim, a drzavna je, može pruziti zastitu tj. da prestane postupati po administrativnoj zabrani dok se ne zavrsi postupak, tj. postoji li ikakav propis ili izuzetak koji mi omogucava prestanak plaćanja nakon namirenja trcine za koju sam odgovoran.
Lele, koliko mi je poznato, solidarni dužnik znači da pristajete platiti dužnikov dug u punom iznosu. Isto tako i svi ostali žiranti. Ne dijelite dug, nego ste svi solidarni u punom iznosu kredita. Prema ugovoru, banka ima pravo da sama odredi da li će kredit naplaćivati od dužnika ili od žiranata i u kojim iznosima. Jedino što je zanima je da namiri svoje potraživanje, a to će raditi od onog od kojeg može na najlakši način to uraditi. U vašem slučaju banka je “odredila” vas, da vraćate kredit. A vi ste potpisom na žirantovanje pristali na to.
@lele
akcionar je u pravu..mada,vi kao (solidarni) jemac imate pravo da se namirite od drugih solidarnih jemaca,znači ukoliko i izmirite cijeli dug nećete ga naplaćivati samo od glavnog dužnika,nego i od ostalih solidarnih jemaca,što je kakvo-takvo “svijetlo na kraju tunela”…
Postovani ,ne znam da li cu uspjeti da vam opisem slucaj koji je zadesio mene i moje kolege .Naime radi se da nas je privatnik kupio prije 4 godine i da nam je od tada krenulo sve nizbrdo.Neuplacuju se doprinosi redovno plate kasne po 6 mjeseci a i isplacuju se one po 370 km.Tuzili smo firmu 2 puta i dobili smo spor ali pare jos uvijek nismo i tu jegazda nasao stelu..Pocelo se sa proglasenjem tehnoloskog viska radnika .Vec je otpusteno 6 radnika medju kojima je bila i supruga poginulog borca a planira se jos 5 otpustit.Medjutim posto sam ja predsjednik sindikalne organizacije i nisam htio odustati od ttuzbe jer nisu htjeli ostali radnicipoceo se vrsit mobing nadamnom.Svi otpusteni radnici su sa njive i ja ih sad mijenjam.Sobzirom da sam RVI nisam u mogucnosti to propratit receno je da sam i ja do nove godine na listi za tehnoloski visak Sta ja sad da radim i kakva su moja prava otisao sam na bolovanje jer vise nisam mogao radit te teske poslove
poštovani,
možeteli mi reći , kokoliko dugo se mora biti sa nekim vjenčan , da bih naslijedio penziju ( našu). pozdrav.
molim odgovor na mail.