SARAJEVO, Nijedna vlast, ni federalna, ni RS, ni državna, ne bavi se aktuelnim problemima poskupljenja hrane i energenata, izajavio je Edhem Biber, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH.
“Problemi poskupljenja vlasti pokušavaju riješiti palijativnim mjerama. Neophodna je osmišljena politika, definisanje dugoročne strategije i utvrđivanje dugoročnih mjera, kojima će se intervenisati u ovakvim situacijama”, rekao je Biber u intervjuu za “Nezavisne”.
Mjere za ograničavanje cijene hljeba, koje je najavio ministar trgovine FBiH Desnica Radivojević, ocijenio je samo kao privremenu pomoć određenim kategorijama stanovništva.
“I to je dobro u situaciji kada nema drugih mjera, ali moraju se utvrditi dugoročne mjere”, smatra Biber.
On je kazao da je nezakonito što Vlada FBiH dio sredstava iz fonda za zbrinjavanje radnika koji su ostali bez posla usmjerava demobilisanim borcima. Napomenuo je da su plate radnika u industrijskom sektoru daleko niže od prosječne u FBiH i iznose 450 do 500 KM.
“Kod nas je naopako postavljen sistem, tako da ovi koji stvaraju imaju daleko manje plate od onih koji, da kažem, žive od tuđeg rada”, rekao je Biber.
Vlada FBiH je imala intervencije iz robnih rezervi pa je to završilo kao afera.
Vlada do tada nije imala uvida šta su robne rezerve, ko njima upravlja. U robnim rezervama je bilo dosta kriminala i nadam se da će to biti dobra škola da moraju robne rezerve organizovati na drugačiji način, da se u robnim rezervama mora nalaziti ono što treba građanima.
Poslodavci su povukli saglasnost na povećanje minimalne satnice za deset odsto jer, tvrde, nije ispoštovan dogovor da iz opšteg kolektivnog ugovora budu izbačeni platni razredi. Sindikat je protiv brisanja platnih razreda. Kako to prevazići i hoće li isplata uvećanih minimalaca biti ugrožena?
Neće biti ugrožena. Opšti kolektivni ugovor je definisao tu oblast. Poslodavci gledaju da love u mutnom. Žele ovu situaciju da iskoriste da ucijene. Apsolutno je neprimjereno s njihove strane traženje ukidanja platnih razreda. Taj zahtjev je nerealan. Sindikat ih je pozvao da razgovaramo o toj temi, da tražimo adekvatna rješenja. Ako neće to je njihov problem, nije sindikalni. Zakonom je definisano da se u ovoj državi za adekvatan rad mora platiti adekvatna naknada.
Može li Vlada FBiH ispuniti zahtjeve industrijskih sindikata za dva mjeseca s obzirom na to da je generalni protest i održan jer se šest mjeseci nije ništa radilo na tome?
Krenulo se u rješavanje tog problema. Obećali su da će to uraditi i dajemo im priliku da to što su obećali i ispune. Ima određenih sumnji u realnost, ali vidjećemo kako će se završiti na kraju. Ovaj problem se mora riješiti. On je evidentan. Postoji određena grupa građana koji nisu riješili egzistencijalni problem, a to je povezivanje staža. Radni staž je zakonom definisan. Nema nikakvih mogućnosti da Vlada izbjegne svoju obavezu. Očekujemo da ćemo do kraja avgusta imati naznake rješavanja tog problema. Ako ne bude ništa od toga, vjerovatno će doći do žešćih protesta.
Dio sredstava iz socijalnog programa zbrinjavanja radnika koji su ostali bez posla zbog stečaja i privatizacije ide demobilisanim borcima. Kako onda ispuniti zahtjev za uvezivanje staža uz pomoć ovog programa?
Greška je Vlade FBiH što iz fonda, koji je tačno definisao šta treba iz njega da se servisira, uzima sredstva i prenosi ih drugoj grupi korisnika. To je nezakonito i to smo upozorili Vladu. Očekujemo da će reagirati nadležni pravosudni organi jer je tačno zakonom definisan način prikupljanja i utroška sredstava od zapošljavanja. Vlada je napravila loš potez i na njoj je da to ispravi. Nemamo ništa protiv da oni daju demobilisanim borcima te naknade, ali smo protiv da se iz sredstava namijenjenih za staž radnicima daje borcima. Neka nađu kvalitetne izvore finansiranja i neka daju borcima.
Tražili ste nultu stopu PDV-a na osnovne životne namirnice i podržali inicijativu PDP-a koji traži pet odsto. Jeste li ostali pri nultoj stopi ili ćete zahtjev preformulisati na pet odsto s obzirom na to da je to minimum po evropskom standardu?
Uvijek nam pričaju o evropskim standardima kada treba izbjegavati obaveze prema građanima. Evropska komisija je samo preporučila stopu od pet odsto, ali očekujemo da vlast bude ozbiljna. Očekujemo direktno od Nikole Špirića da ispuni obećanje koje je dao u svom uvodnom izlaganju kada su ga izabrali za predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH. Tada je rekao da će se zalagati za nultu stopu PDV-a i tada smo kao sindikat to podržali.
Savjet ministara BiH ne želi ispoštovati međunarodnu obavezu
Osnivanje ekonomsko-socijalnog vijeća na državnom nivou zapelo je zbog registracije Saveza samostalnih sindikata BiH, a time i Konfederacije sindikata BiH. Dokle je to došlo?
Nije zapelo zbog toga, već što Vijeće ministara ne želi da ispoštuje međunarodnu obavezu prema Međunarodnoj organizaciji rada i ratificira sporazum koji su usaglasili poslodavci, vlast i sindikati. Nema to veze s registracijom. Imamo međunarodne norme i sindikati su ustrojeni prema međunarodnim normama. Što se tiče SSS BiH, to je registrovana organizacija, ali kada je donesen Zakon o fondacijama podnijeli smo zahtjev za preregistraciju. Sada je to stalo. Nisu u Vijeću ministara još formirali žalbenu komisiju.