BANJA LUKA – Inspektori u Republici Srpskoj zbog opasnosti za djecu u prvih šest mjeseci ove godine oduzeli su 1.397 komada raznih igračaka porijeklom iz Kine.
Prema riječima glavnog republičkog zdravstveno-sanitarnog inspektora Desimira Miljića, ove igračke mogu da izazovu povredu ili gušenje kod djece.
– Od igračaka namijenjenih dječacima najviše je oduzeto robota, koji su imali oštre ivice, dok su za djevojčice najveću opasnost predstavljale lutke kojima je otpadala kosa – rekao je Miljić.
Iako postoje sumnje u ispravnost odjeće u kineskim radnjama, Miljić ističe da nema odgovarajućih propisa za ovu vrstu kontrola.
– Imamo pravilnik o predmetima opšte upotrebe, kao što su igračke, posuđe, pa čak i pribor za čišćenje cipela. Garderobu ne kontrolišemo, jer nema pravilnika koji bi precizirao koliko smije boje da bude u tekstilu – rekao je Miljić.
On je pojasnio da su među predmete opšte upotrebe uvršteni predmeti koji dolaze u direktan kontakt sa kožom i sluzokožom, kao što su pelene, pasta za zube…
Glavni republički inspektor rada Mira Bošnjak je potvrdila da je u kineskim radnjama bilo i nekoliko slučajeva rada na crno.
– Bilo je nekoliko anonimnih poziva građana o tome da radnici u kineskim radnjama rade duže nego što je dopušteno i da nisu prijavljeni. Takvih intervencija smo imali najviše na području Prijedora, Banje Luke, Bijeljine. Inspekcija je utvrdila prekovremeni rad, izdala prekršajni nalog u visini od 1.000 maraka, a za neprijavljene radnike izdala prekršajni nalog od 2.200 maraka – naglasila je Bošnjak.
Kada je u pitanju roba iz Kine, portparol Uprave za indirektno oporezivanje RS Ratko Kovačević kaže da se nepravilnosti uglavnom odnose na pokušaj uvoza falsifikovane robe poznatih svjetskih proizvođača.
– Radi se o sportskoj opremi, tekstilu, naočarima, parfemima… U prvoj polovini ove godine oduzeta je ovakva roba u vrijednosti oko 1,5 miliona maraka. U istom periodu oduzeto je više od tri miliona maraka razne robe zbog pokušaja nelegalnog uvoza u BiH – istakao je Kovačević.
Poreska uprava RS
U evidenciji Poreske uprave Republike Srpske registrovano je 16 preduzeća čiji su vlasnici državljani Kine. Prema tim evidencijama tri preduzeća ukupno duguju 7.979 maraka i to po osnovu posebne republičke takse za prvih šest mjeseci ove godine 3.850 maraka i komunalne takse na firmu, koja se prema zakonskim propisima može izmiriti do kraja 2008. godine. Ostali poreski obveznici redovno izmiruju poreske obaveze. Glas Srpske