BEOGRAD, Ukoliko Vlada Srbije i nadležni organi ne preduzmu odgovarajuće mjere, najveći srpski izvoznik poslije smederevskog “Ju-Es Stila”, pančevačka “Petrohemija” doživeće finansijski kolaps za dva do tri mjeseca.
Srbija će se, kako navodi “Energo portal”, naći u nevoljama, prije svega u spoljnoj trgovini, jer je “Petrohemija” po vrijednosti izvoza druga u Srbiji, a prošle godine njen izvoz premašio je 200 miliona evra, dok je ove godine planiran plasman na strana tržišta u vrijednosti od 250 miliona evra.
Prema riječima zamjenika generalnog direktora “Petrohemije” Šandora Ambrusa, rješenje za izlazak “Petrohemije” iz finansijske krize postoji kroz povezivanje sa Naftnom industrijom Srbije, a potom i prodavanje Rusima, kao dio realizacije međudržavnog sporazuma o energetskoj saradnji Rusije i Srbije.
Prvi korak je ne samo jednostavan nego tehnički i ekonomski prirodan, jer je većina petrohemijskih kompleksa u svijetu u sastavu i vlasništvu naftnih kompanija, a u Pančevu se rafinerija i “Petrohemija” nalaze praktično na istoj lokaciji, navedeno je na sajtu, uz napomenu da bi konverzijom dugova “Petrohemije” u vlasništvo NIS, ta naftna kompanija do septembra mogla postati vlasnik 53 odsto imovine pančevačke fabrike.
Za naredni korak su već uspostavljeni kontakti sa “Gaspromom”, koji je angažovao rusku kompaniju “Sibur”, specijalizovanu za petrohemijska postrojenja, i pošto su iz Rusije stigli pozitivni signali, čim se obavi zakonska procedura oko ratifikacije međudržavnog sporazuma moglo bi se preći na konkretizaciju ovog posla.
Na primjeru “Petrohemije” to znači da će umjesto 200 do 250 hiljada tona primarnog benzina iz domaćih rafinerija, pri čemu još toliko mora da uvozi, ove fabrike raspolagati sa duplo više sirovina i proizvoditi, a to znači i izvoziti, bar dvostruko više proizvoda.
Istovremeno otvara se mogućnost razvoja novog programa, sličnog kapaciteta, s obzirom da ruski gas sadrži sedam do osam odsto parafina, potpuno nepotrebnog za dalji transport i spaljivanje u zemljama koje će se snabdjevati Južnim tokom.
Podizanjem postrojenja za vađenje parafina iz gasa “Petrohemija” bi mogla razviti potpuno nove fabrike i pretvoriti parafin u vrijedne i tražene petrohemikalije, zaključuje “Energo portal”.
Prema zvaničnim podacima, “HIP-Petrohemija” iz Pančeva završila je poslovnu 2007. godinu sa gubitkom od oko 1,9 milijardi dinara i pritom je smanjila neto gubitak iz 2006. godine za oko 829 miliona dinara.