SARAJEVO, Ključ za prosperitet BiH su strane investicije i stvaranje poslovnog ambijenta za njihovo privlačenje, što će omogućiti otvaranje novih radnih mjesta i veće zapošljavanje, izjavio je danas u Sarajevu potpredsjednik Svjetske banke za regiju Evrope i centralne Azije Šigeo Kacu.
“Pri tome morate imati na umu da morate sarađivati, ali i biti konkurentni sa ostalim zemljama u regionu i provoditi reforme, kao što to i one brzo čine. Uvjeren sam da ćete biti u stanju to da učinite”, istakao je Kacu.
On je nakon sastanka sa zamjenikom predsjedavajućeg Savjeta ministara i ministrom finansija i trezora BiH Draganom Vrankićem pozdravio potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU istakavaši da pravi posao tek predstoji.
Vrankić je zahvalio na svemu što je Svjetska banka uradila za BiH i naglasio da je tokom susreta sa delegacijom te monetarne institucije razgovarano i o eventualnim narednim projektima i strateškim pravcima koje BiH treba da slijedi.
On je istakao da je Svjetska banka veliki partner i od ukupnog zaduženja BiH polovina otpada na tu međunarodnu monetarnu instituciju.
Vrankić je naveo da je tokom današnjeg susreta bilo riječi o portfoliju u iznosu od 250 miliona KM koji je trenutno u implementaciji, te o problemima u ubrazavanju procesa implementacije tih sredstava u BiH.
Prema njegovim riječima, razgovarano je i o narednim aranžamnima koji se odnose na zaštitu okoline, razvoj lokalnih zajednica i infrastrukturu, te o analitičkom pristupu Svjetske banke kada je riječ o socijalnom sektoru i stvaranju poslovnog ambijenta.
“BiH mora zadržati korak, odnosno iskoračiti i stvarati bolji ekonomski prosperitet putem dotoka stranog kapitala, odnosno dotoka investicija, za koje je potreban dobar poslovni ambijent”, rekao je Vrankić i dodao da problem nezaposlenosti u BiH ima šanse da bude riješen ako bude osiguran poslovni ambijent.
Džejn Armitaž, direktor Svjetske banke za BiH i koordinator za region jugoistočne Evrope i centralne Azije, istakla je da je glavni fokus današnjeg razgovora bio na pitanju privlačenja stranih investicija.
“Riječ je o analitičkom radu u vezi sa oblasti investicione klime i programa privatizacije. Potrebno je da BiH nastavi reforme u poslovnom ambijentu da bi išla u korak sa ostalim zemljama”, rekla je Armitažova novinarima.
Ona je dodala da je neophodno istaražiti mogućnosti da se smanje porezi i doprinosi na plate, što će poslodavcima omogućiti otvaranje novih radnih mjesta.
Armitažova je rekla da će Svjetska banka i vlasti BiH tokom narednih mjeseci raditi na izvještaju o napretku u okviru zajedničke strategije partnerstva sa BiH.
“U okviru toga ćemo identifikovati zajedničke mogućnosti za davanje zajmova i utvrditi u kojim oblastima provoditi analitički rad da pomognemo BiH da iskoristi sve mogućnosti koje joj se nude potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju”, istakla je Armitažova.
Ona je napomenula da Svjetska banka u BiH ima jak portfolio u oblasti transporta i upravljanjem čvrstim otpadom, u čemu se BiH smatra najboljom praksom i druge zemlje mogu naučiti dosta toga iz tog primjera.
“Radimo zajednički i na pripremi novog projekta vezano za komunalne usluge”, dodala je Armitažova.