BANJALUKA, Postojeća organizacija i način rada preduzeća “Elektroprenos BiH” su nefunkcionalni i štetni za interese RS, kao njenog suosnivača i akcionara, zbog čega je potrebno uspostaviti novu organizaciju, kažu u Ministarstvu privrede, energetike i razvoja RS.
Predstavnici RS navode da je sadašnja organizacija “Elektroprenosa BiH” sa četiri operativna područja, u Banjaluci, Sarajevu, Mostaru i Tuzli, i pet direkcija, štetna za RS.
Osnivači “Elektroprenosa BiH” su dva entiteta s unesenim kapitalom u omjeru 58,9 naprema 41,1 odsto u korist FBiH.
U resornom ministarstvu RS ističu da je potrebno organizovati preduzeće na način da ima tri operativna područja u granicama bivših elektroprenosa sa sjedištima u Banjaluci, Sarajevu i Mostaru, a koja ne bi prelazila međuentitetsku liniju. Na nivou kompanije, prema toj zamisli, umjesto sadašnjih pet, treba formirati dvije direkcije i to za tehničke poslove, te finansije i administraciju, čije će službe i radnici biti smješteni u sjedištu preduzeća u Banjaluci.
Predstavnici RS su, takođe, nezadovoljni raspodjelom članstva u Upravnom odboru kompanije, od čijih osam članova četiri dolaze iz FBiH, tri iz RS, dok jedno mjesto ima stranac kao nezavisni član. Naglašavaju da problem i nastaje zbog neusaglašenosti zakona i podzakonskih akata do čega je došlo nametanjem odluka koje je donio nezavisni član u UO kompanije.
Ljubo Glamočić, pomoćnik ministra za elektroenergetiku RS, ističe da se odluke u UO zbog toga donose preglasavanjem na štetu RS kao akcionara.
“Preglasavanje je posebno izraženo prilikom donošenja rješenja za izradu dugoročnih razvojnih planova prenosne mreže, investicija, nabavki i drugih operativnih pitanja”, kazao je Glamočić.
Prema prijedlogu RS, odluke u Upravi i o najvažnijim pitanjima u UO “Elektroprenosa BiH” trebalo bi da budu donošene konsenzusom, dok bi druga važna otvorena pitanja usaglašavali članovi Skupštine akcionara.
Slobodan Puhalac, ministar privrede, energetike i razvoja RS, kaže da su ti prijedlozi u skladu s principima korporativnog upravljanja i nisu na štetu nijednog od akcionara, a ne dozvoljavaju monopol u odlučivanju.
“Pritisci na ‘Elektroprenos'”
Zdenko Vukić, jedan od izvršnih direktora “Elektroprenosa BiH”, na jučerašnjoj prezentaciji te kompanije u Parlamentu FBiH nije htio odgovoriti na pitanja poslanika da li ima nastojanja da se razbije to preduzeće.
Reagovao je Mirza Kušljugić, predsjednik Odbora za energetiku pri Parlamentu FBiH, riječima da je “poznato da ima pritisaka, ali o tome treba da raspravlja Parlament FBiH i Skupština preduzeća”. Nezavisne novine