SARAJEVO, Ukoliko bi porez na dodatnu vrijednost (PDV) bio smanjen sa 17 na pet odsto za hljeb, mlijeko, mliječne proizvode i dječju hranu u budžetu bi se prikupljalo 68 miliona KM manje nego sada.
Rezultati su ovo analize Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) dostavljene Savjetu ministara BiH još u maju prošle godine, a koju poslanici bh. parlamenta traže već pola godine.
Prema ovoj analizi, ukoliko bi bila uvedena stopa PDV-a od pet odsto na lijekove, prihod u budžetu godišnje bi bio manji za 42,4 miliona KM, dok bi za uvođenje iste stope za štampu manjak bio 10,6 miliona KM.
Poslanici u bh. parlamentu kažu da nijedan zakon o PDV-u neće dobiti zeleno svjetlo za izmjene dok ne vide rezultate analize UIO.
Momčilo Novaković, poslanik SDS-a, podsjetio je da je njihov zakon, koji predviđa nultu stopu za osnovne životne namirnice, nedavno odbijen u Komisiji za budžet i finansije.
“Bespredmetno je postalo predlagati izmjene ovog zakona. Od Savjeta ministara u više navrata je tražena analiza UIO da bismo znali šta gubimo, a šta dobijamo”, kaže Novaković.
Branko Dokić, poslanik PDP-a, kazao je da njihove zakonske izmjene predviđaju stopu od pet odsto na osnovne životne namirnice, lijekove i sredstva za poljoprivrednu proizvodnju.
“Predložili smo stopu od pet odsto kako bismo se uklopili u standarde EU. Prijedlog našeg zakona sada ulazi u komisijsku proceduru. Teško je očekivati jasan stav Komisije i poslanika dok nema odgovora iz Savjeta ministara”, rekao je Dokić.
Aleksandar Obradović, savjetnik predsjedavajućeg Savjeta ministara, kazao je da je ova analiza upućena entitetskim vladama 5. juna prošle godine, ali da one do sada nisu iznijele svoj stav o tome.
Analizom UIO obuhvaćeni su računari, računarska oprema, te širi asortiman hrane, što bi značajnije uticalo na budžetske prihode.
Zakon mora biti objavljen do 31. jula
Iz UIO su upozorili Savjet ministara BiH da, ukoliko budu uvedene diferencirane stope, zakon treba da bude usvojen najkasnije u julu, odnosno da do 31. jula izmjene zakona treba da budu objavljene u “Služebnom listu BiH”. Do decembra UIO mora izvršiti tehničke pripreme na 89 lokacija ukoliko bi nove stope bile uvedene od 1. janura iduće godine. Navode da diferencirane stope zahtijevaju i dodatni broj zaposlenih inspektora u UIO, te da i to povećava troškove, ali i upozoravaju na moguće povećanje “sive ekonomije” zbog uvođenja više stopa PDV-a. Nezavisne novine