SARAJEVO, BANJALUKA – Zbog rasta EURIBOR-a, međubankarske kamatne stope na evropskom tržištu novca, koja je u junu dostigla 5,1 odsto, neke banke u BiH odlučile su povećati svoje kamatne stope na kredite.
Dok su pojedine banke već donijele odluke o povećanju kamata, u ostalim kažu da prate situaciju ne isključujući mogućnost da pođu istim putem. U zavisnosti od banke, nove kamatne stope biće primjenjivane na kredite koji se već otplaćuju ili samo na nove kredite.
U Službi za odnose s javnošću Raiffeisen banke kazali su da će banka korigovati kamatne stope za svaki ugovor pojedinačno, te da će nove stope biti primjenjivane od 1. avgusta. Ističu da je u pitanju veliki broj ugovora zbog čega ne mogu dati procenat povećanja kamatnih stopa.
“Porast kamata određuje se prema vrsti proizvoda, ročnosti i slično, a svaka izmjena definisana je i ugovorom o kreditiranju”, kazali su u ovoj banci.
Ističu da neće korigovati kamatne stope na hipotekarne kredite pomoću kojih njihovi klijenti dolaze do rješenja stambenog problema.
Rast kamata je neminovan, kažu u ovoj banci, i podsjećaju da je EURIBOR u martu 2004. godine bio 1,9 odsto, da bi prošli mjesec porastao na 5,1 odsto.
U Volksbank BH Sarajevo i Volksbank Banjaluka kazali su da su od 1. jula povećali kamatne stope, te da se nove kamate odnose samo na kreditne zahtjeve podnesene od 1. jula. Ni oni nisu mogli reći za koliko je prosječno porasla kamata, navodeći da su stope različite po proizvodima.
Slaviša Rakanović, zamjenik direktora Nove banke iz Banjaluke, je rekao da će do povećanja kamatne stope na dugoročne kredite koji su vezani za EURIBOR doći od 1. septembra. On je objasnio da ova banka odluke o promjenama kamatnih stopa donosi na kvartalnom nivou, tako da njihovi klijenti koji su podigli dugoročne kredite čija je kamatna stopa vezana za promjene EURIBOR od 1. septermbra mogu očekivati rast kamate, a time i rate kredita.
“Hypo Alpe Adria Bank nije donijela konačnu odluku o povećanju kamatnih stopa na kredite vezane za EURIBOR, ali bi odluka trebalo da bude donesena narednih dana. Vrlo je izvjesno da će doći do manje korekcije, sukladno znatnom rastu EURIBOR-a u proteklom periodu”, kazala je Zrinka Musa iz Hypo Alpe-Adria Bank Mostar.
U UniCredit banci su istakli da još nisu razmatrali skoro povećanje kamatnih stopa navodeći da za sada kamate miruju.
U banjalučkoj Komercijalnoj banci kažu da su samo kamate na stambene kredite podložne promjenama EURIBOR-a, ali da nije izvjesno da će uskoro doći do njihovog rasta.
Valentina Tolić, portparol ProCredit banke, istakla je da neće povećati kamate jer njihove kamate nisu vezane za EURIBOR.
Korekcije po proizvodima
Mijo Mišić, izvršni sekretar Udruženja banaka BiH, kazao je da cijena nafte, hrane, te EURIBOR direktno utiču na povećanje kamata, te da je očito da su rezerve banaka ponestale i da je ostalo najbolnije rješenje po kliijente, a to je povećanje kamata.
“Iako je kamatna stopa liberalna, banke ne idu do kraja. Sagledavaju proizvode i po proizvodima se dešavaju korekcije, ali i unutar klijenata ima diferencijacija”, rekao je Mišić.
Šta je EURIBOR
EURIBOR ili Evropska međubankarska stopa predstavlja dnevnu referentnu kamatnu stopu po kojoj banke jedna drugoj nude novac za posuđivanje na međubankarskom tržištu. EURIBOR se pojavio 1999. godine, a osnovali su ga European Banking Federation, koja predstavlja interese 4.500 banaka u 27 zemalja EU, uključujući i Island, Norvešku i Švajcarsku i Financial Markets Association. Nezavisne N.