LONDON/NJUJORK/MOSKVA, U periodu od narednih tri do pet godina barel nafte od 159 litara će poskupiti na oko 500 dolara, procjenjuje doktor Robert Hirš glavni savjetnik za energetiku poznate međunarodne kompanije “Menadžment informejšen servis”.
Ekspert investicione banke “Goldman sač” Ardžin Murti vjeruje da će nafta vrlo brzo vrijediti 200 dolara po barelu, dok direktor ruskog energetskog giganta Aleksej Miler očekuje poskupljenje osnovne energetske sirovine, do kraja ove godine, na “okruglo” 250 dolara po barelu.
Sadašnja cijena nafte, koja je tokom minulih nedelju dana varirala u rasponu od 136 do 146,5 dolara po barelu je “tragedija za američku ekonomiju”, izjavio je nekadašnji ministar finansija SAD Robert Rubin.
SAD dnevno uvoze više od 20 miliona barela nafte i ubjedljivo su najveći potrošač te sirovine, ispred Kine i Japana, navode energetski eksperti.
Ukoliko nafta poskupi na 500 dolara po barelu svijet će morati da pređe na energo – štedljivu ekonomiju, upozorava profesor poznate Londonske privredne škole Viljem Bjuter.
On smatra da će gubici evropskih zemlja zbog super-skupe nafte biti upola niži nego u SAD, jer na starom kontinentu manji broj kompanija ima energo – intenzivnu proizvodnju, transportni troškovi su niži, a i gustina naseljenosti stanovništva je veća nego s druge strane Atlantika.
Direktor Centra za evropske političke studije iz Brisela Danijel Gros smatra da je osnovni razlog stalnog poskupljenja nafte – neizainteresovanost zemalja – proizvođača da uvećaju produkciju te sirovine.
Gros takođe ukazuje da cijene nafte učestalo “skaču” i zbog slabljenja dolara prema drugim vodećim svjetskim valutama, dok vodeći proizvođači i izvoznici “energetske sirovine broj 1” tvrde da na svjetskom naftnom tržištu “uopšte ne postoji problem snabdjevanja”.
Članice Organizacije izvoznica sirove nafte (OPEK) , koje pokrivaju više od 40 odsto globalnih dnevnih potreba za naftom, prebacuju odgovornost za “tumbanje” berzanskih cijena na spekulante, ali takođe ukazuju da i “slab dolar podstiče poskupljenje ‘tečnog zlata'”.
Eksperti Međunarodne agencije za energiju (IEA) su procijenili da će se ovogodišnja svjetska potrošnja nafte uvećati za jedan odsto, na 86,9 miliona barela, a dogodine na 87,7 miliona barela.
IEA tvrdi, u najnovijoj analizi, da je rast potrošnje nafte posljedica veće tražnje tog energenta u Kini i drugim zemljama s brzo rastućim ekonomijama, dok je potražnja u Severnoj Americi i Evropi već drugu godinu uzastopno u padu.