NJUJORK/LONDON, Dolar je juče na indikativnim svjetskim valutnim berzama blago ojačao prema evru i jenu, u očekivanju da šef Uprave federalnih rezervi SAD (Fed) Ben Bernanki i američki ministar finansija Henri Polson saopšte u Kongresu kako namjeravaju da se izbore sa tekućom kreditnom krizom. Evropsko tržište akcija je, nakon kratkoročnog uspona, juče ponovo bilo letargično, a 16 od ukupno 18 nacionalnih indeksa akcija na zapadnoevropskom tržištu su opali u odnosu na jučerašnji nivo.
U ranom poslovanju na matičnoj berzi u Njujorku dolar je kotirao 1,5705 za evro, što je nešto bolje u odnosu na 1,5743 koliko je vredio u zaključnoj trgovini od srijede.
Dolar je juče napredovao i prema japanskom konkurentu i mjenjao se za 107,22 jena, prema 106,76 od srijede.
Evro je, u isto vreme, blago napredovao na 168,40 jena (u srijedu 168,06).
Šef valutnih analitičara londonskog ogranka “BNP Pariba” banke Hans-Ginter Redeker smatra da će do kraja ove godine evro oslabiti na 1,45 dolara.
Prošle sedmice neki analitičari u Londonu su, međutim, prognozirali rast vrijednosti zajedničke valute 15 članica Evropske unije do kraja tekućeg tromjesečja na 1,60 dolara, pod uslovom da Evropska centralna banka (ECB) još više zaoštri kamatnu politiku.
ECB je prošle sedmice povisila baznu kamatu za 0,25 procenata na 4,25 odsto, u nastojanju da obuzda dalji rast inflatornih pritisaka u zoni evra.
Dolar je, inače, oslabio 11 odsto prema evru od septembra minule godine, kada je Fed prvi put snizio baznu kamatu, u nastojanju da spriječi recesivni talas u američkoj privredi, navode novinske agencije.
Loša klima na evropskom tržištu akcija očitovala se i kroz pad vrijednosti svodnog Dau džons stoks 600 indeksa za jedan odsto, na 281,2 u jučerašnjoj ranoj popodnevnoj trgovini na Londonskoj berzi.
Njemački nacionalni indeks DAX opao je 0,4 procenta, britanski FTSE 100 1,2 , a francuski CAC – 1,4 procenta.
U manjem padu je bio i Azijsko – pacifički indikator, MSCI, dok je američki Standard purs 500 uvećan pola procenta.
U prvoj polovici ove godine MSCI indeks je, prema podacima koje prenosi agencija Blumberg, opao najviše od 1992. godine, dok je američki Dau džons indikator smanjen 14 procenata.
Najviše je, međutim, opao panevropski indeks FTSEurofirst 300. Taj indikator je, naime, oslabio oko 20 procenata u odnosu na nivo bilježen krajem oktobra minule godine.