TOJAKO, Kao najveću prijetnju svjetskoj ekonomiji direktor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Dominik Stros-Kan izdvojio je danas inflaciju koja je u nekim perspektivnim ekonomijama već izmakla kontroli.
“MMF je pesimista kada su u pitanju perspektive globalnog ekonomskog rasta u ovoj i, posebno, idućoj godini”, rekao je Stros-Kan na marginama samita Grupe 8 industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta u Japanu.
Slabljenje ekonomskog rasta prvi čovjek MMF-a označio je kao ipak manju prijetnju od inflacije koja buja u nekim zemljama.
“U razvijenim zemljama centralne banke vode računa o tome i sprovode adekvatnu monetarnu politiku. U perspektivnim ekonomijama i nekim zemljama s malim prihodima, barem u nekim od njih, inflacija je van kontrole”, ocijenio je Stros-Kan.
On je, takođe, rekao da bi monetarna politika u zemljama sa visokom inflacijom trebalo da bude pooštrena u nedjeljema ili mjesecima koji dolaze.
Stros-Kan je podsjetio na sedamdesete i osamdesete godine prošlog vijeka koje su pokazale da inflacija može da traje godinama, čak decenijama, ako centralne banke izaberu pogrešne politike.
Kada je o vrijednosti vodećih valuta riječ, prvi čovjek MMF-a smatra da je vrijednost dolara prema korpi valuta američkih trgovinskih partnera blizu realne, dok je gledano prema evru američka valuta malo potcijenjena.
U vezi juana Stros-Kan je ponovio stav MMF-a da je kineska valuta potcijenjena i najavio sastanak Uprave posvećen tom pitanju za oko mjesec i po dana. Juan je od jula 2005, kada je Peking prekinuo strogu vezu te valute sa dolarom i pustio je da fluktuira u određenom rasponu, ojačao prema dolaru za više od 20 odsto. Međutim, juan je znatno manje apresirao prema drugim valutama.
Direktor MMF-a, takođe, je rekao da je teško prognozirati koliko će još trajati globalne finansijske krize, dodajući da je jedino siguran “da su posljedice finansijskih kriza po ekonomiju još pred nama”.