BANJALUKA, Potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH s Evropskom unijom nije značajno uticalo na tržište kapitala.
Blagi efekti se osjete, u smislu stabilizacije cijena, odnosno nema drastičnih promjena, kao u ranijem periodu, kaže predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti RS, Miodrag Jandrić.
– Sama informacija o potpisivanju Sporazuma mnogo znači, ali na efekte je potrebno sačekati. Ulazimo u proces konkurencije, postaćemo interesantna destinacija za investiranje. Od naših aktivnosti zavisiće i reakcije investitora. Što one budu intenzivnije, i odgovori investitora će biti prepoznatljiviji. Pred nama je dug posao prilagođavanja zahtjevima Evropske unije. Tržište kapitala u RS trenutno je na veoma visokom nivou razvoja, od zakona koji propisuju i regulišu tržište, do samih aktivnosti učesnika – objašnjava Jandrić. Prema njegovim riječima, tržište kapitala u RS ne trpi drastične promjene, stabilno je, i u smislu cijena i prometa, a i što se tiče zahtjeva Evropske unije, na zavidnom je nivou.
– U pripremi je potpuno novi zakon o tržištu hartija od vrijednosti, usaglašen s evropskim direktivama. Sada smo na nivou kada ne možemo nazad, Sporazum je zaživio u svima nama, pitanje je samo kojom dinamikom će se razvijati – smatra Jandrić.
Pomoćnik direktora Banjalučke berze Darko Lakić takođe smatra da sam čin potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU, u kratkom roku, nije značajno ništa promijenio.
– Dugoročne efekte tek očekujemo. Ali rast privrede i bolji poslovni ambijent, te bolje političko okruženje dugoročno stvara bolje preduslove da kompanije ostvaruju bolje rezultate, pa će i cijene njihovih akcija na berzi pratiti te rezultate – kaže Lakić. Napominjući da i Banjalučka berza dijeli sudbinu regionalne i globalne krize na tržištima kapitala, Lakić je rekao da pad vrijednosti indeksa Banjalučke berze od početka godine iznosi oko 30 odsto, što je jednako prosjeku koji bilježe i berze u regionu.
Izvršni direktor Sektora trgovine i nadzora Sarajevske berze, Almir Mirica, smatra da Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju treba posmatrati kao samo jedan od faktora koji naše tržište može učiniti interesantnijim za naše tržište. Prije svega je potrebna ponuda novih kvalitetnih hartija od vrijednosti na tržištu.
– Ovdje je na potezu Vlada FBiH, koja ponudom kvalitetnih akcija u državnom vlasništvu može privući strane investitore na tržište kapitala u FBiH. U tom kontekstu je posebno značajna buduća privatizacija telekom operatera, koja, ukoliko se pravilno izvede, pored značajnih finansijskih efekata za državu, može dovesti do snažnog razvoja tržišta kapitala, a samim tim i do razvoja cjelokupne privrede – istakao je Mirica.Fokus
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Iskreno, vecu glupost nisam odavno čuo. Ako je Jandrić predsjednik KHOV i ako je ovo njegov stav, jadno to tržište kapitala